“Transporti 2” operacion i Policisë së Kosovës  për luftimin e kontrabandës

Tregtia e ndaluar dhe kontrabanda janë shkak i një aksioni të gjerë mes Policisë së Kosovës dhe Doganës se Kosovës me urdhër nga prokuroria, në dy komuna, Mitrovicë të Veriut dhe Shtërpcë.

Ku ky aksion i Policisë dhe Doganës, rezultojë me arrestimin e 11 personave dhe konfiskimin e tri automjeteve.

Të premten tetë prillit, është realizuar plani operativ, në kuadër të të cilit Departamenti i Policisë Kufitare dhe Doganën e Kosovës, ka kryer kontroll në katër lokacione, tre në komunën e Shtërpcës dhe një në komunën Mitrovicë Veri, dhe ka ndaluar, kontrolluar katër automjete me të cilat dyshohej se bëhej transport, gjegjësisht tregti e ndaluar dhe kontrabandë”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës në Facebook.

Gjatë aksionit Trasporti 2

Në katër lokacione dhe në automjetet e ndaluara është gjetur një sasi e konsiderueshme  e mallit komercial, siç janë gjëra ushqimore, pije alkoolike, dhe duhan, i terë malli ishte pa dokumentacion përkatës, sipas Policisë së Kosovës.

Pas konsultimit me prokurorin e Shtetit, malli është konfiskuar nga Dogana e Kosovës dhe janë vënë në pranga 11 presona kosovar të gjinisë mashkullore nën dyshimin se merreshin me tregti të ndaluar dhe janë sekuestruar tri automjete.

Policia e Kosovës është edhe mbetet e përkushtuar për parandaluar aktivitetet kriminale, kontrabandën dhe dukuritë tjera negative.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika