Tre muaj e gjysëm në terr – KEDS i informuar për këtë rast

Njërit prej dy banorëve të fshatit Vërnakollë të Vitisë, nuk ka rrymë për më shumë se 3 muaj. Ai ka rrëfyer për RTV Dukagjinin se i është vështirësuar jeta shumë. Për këtë, KEDS dhe Komuna e Vitisë tashmë janë të njoftuar

Pamje nga vendi i ngjarjes

Për të shkuar në fshatin Vërnakollë të Vitis, duhet të kalosh nëpër një rrugë të tmershme rreth katër kilometërshe.

Dikur i banuar me shumë banorë të komunitetit kroat, tani është kthyer në një fshat “fantazmë”  në të cilin jetojnë vetëm dy banorë.

Përveç rrugës, njëri nga dy banorët e ka edhe një hall shumë të madh, që po ia vështirëson jetën çdo ditë e më shumë.

Jakova Petar, tash e 3 muaj e gjysëm, natën po e kalon tërësisht në terr.

“Orën e rrymës e kanë marrë dhe e kanë largu, më kanë thënë se do të vijnë për të sjellë një orë të re, mirëpo kanë kaluar rreth 3 muaj e gjysëm, dhe ai personi që ishte këtu asnjëherë më nuk është shfaqur. Unë tash e tre muaj e gjysëm nuk kam energji elektrike”, ka thënë Jakova Petar, banor i Vërnakollës.

E për dy muaj rresht, Petarin e shoqëroi një llampë. Mirëpo, edhe kjo tani është jashtë funksionit.

“Të vetëm dritën që më ka shoqëruar natën ishte kjo llambë e cila tanimë është prishur tash, dhe absolutisht natën e kaloj tërësisht në terr”, ka theksuar ai.

E vështirësinë që po i kalon ky i moshuar, e tregon me lotë në sy e më zë të dridhur.

“Hajde tash, me trego ti mua si me jetu në këtë mënyrë. Nata për mua është e perjetshme., pasiqë nuk shoh asgje me keta sy, pa asnjë dritë të vetme unë jetoj këtu.  Si të jetoj kështu unë, si? Me kanë thënë që shumë moti nuk e ke paguar energjinë elektrike, dhe për këtë arsyje po ta ndalim. Vetëm nësë një frymë ndegjohet gjatë natës këtu, une menjëherë terqethem sepse, tash e 3 muaj e gjysëm jetoj në këtë mënyrë të tmerrshme”, ka deklaruar Petar.

Nga KEDS, jozyrtarisht i kanë thënë RTV Dukagjinit se janë të informuar për këtë çështje, e që sipas tyre konsumatori nuk ka treguar fare për këtë. E kështu thonë edhe nga Komuna e Vitisë.

“Ndërkaq sa i përketë çeshtjes se furnizimit me rrymë jemi informuar nga KEDS në Viti, se bëhet fjalë për një prishje që konsumatori sipas tyre akoma nuk e ka lajmëruar. Komuna e Vitisë, mbetet e përkushtuar të ju ofrojë sipas mundësive ndihmë të gjithë qytetarëve pa dallime por asnjëherë duke harruar të moshuarit. Per të moshuarit dhe personat me probleme dhe shendetësore komuna e Vitisë në bashkepunim me Caritas Kosovën dhe Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Viti,  ju ofron shërbime shendetësore falas edhe në shtepitë e tyre”, ka deklaruar për RTV Dukagjini Komuna e Vitisë.

Kërkesa e vetme e këtij banori, është që KEDS t’i zgjidh këtë problem.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika