Trendet e Interior Design në 2023

Foto: Pikark

Si çdo vit, bota e dizajnit të brendshëm është në ndryshim të vazhdueshëm. Çdo vit sjell tendenca dhe stile të reja, dhe ky vit nuk përbën përjashtim. Në këtë postim, do të njihemi me pesë tendencat më interesante në dizajnin e brendshëm për 2023.

Format organike

Ditët e linjave të drejta dhe këndeve të mprehta kanë marrë fund. Në 2023, arkitektët po punojnë me forma organike dhe kurba për të sjellë një ndjesi lëkundjeje dhe kreativiteti në dizajnin e tyre. Pavarësisht në mobilje, ndriçim, apo edhe art mural, përdorimi i formave organike në dekorin e shtëpisë tuaj mund të shtojë një prekje magjepsëse dhe elegante.

The Glam House -Pesëgram. Foto: Pikark

Pllaka natyrale guri

Pllakat natyrale prej guri kanë fituar popullaritet në vitet e fundit dhe kjo tendencë duket se do vazhdojë. Nga banjot deri te kuzhinat, pllakat natyrale prej guri mund të shtojnë një prekje unike dhe të bukur në çdo hapësirë. Së bashku me këtë trend vjen edhe një interes i rindërtuar në mozaiket me ngjyra dhe pllakat e gurit me tekstura të ndryshme, të cilat mund të përshtaten me pamjen e pllakave natyrale dhe në të njëjtën kohë shtojnë personalitetin e tyre të veçantë në dizajnin e brendshëm.

Optical Studio -Studio IO P. Foto: Pikark

Tone të ngrohta të drurit dhe tekstura natyrale të gurit

Tonet e  ngrohta të drurit dhe teksturat natyrale të gurit janë një kombinim klasik që mund të shtojë një prekje sofistikimi dhe elegancë në çdo hapësirë. Pavarësisht se mund të jenë në oxhak, apo në kabinetin e kuzhinës, inkorporimi i këtyre materialeve në dekorin e shtëpisë tuaj mund të krijojë një atmosferë luksoze dhe mikpritëse.

Terrace Apartment -Tube Architects. Foto: Pikark

Japandi

Japandi është një trend dizajni që kombinon minimalizmin e dizajnit japonez me ngrohtësinë e stilimit skandinav. Rezultati është një dizajn brendshëm i qetë dhe harmonik që vë në pah thjeshtësinë e materialeve natyrale dhe funksionalitetin. Nëse po kërkoni të krijoni një mjedis shtëpiak të qetë dhe mikpritës, Japandi mund të jetë tendenca e dizajnit të përsosur për ju.

Cliche -Ledia Lazi. Foto: Pikark

Ngjyra të ngrohta toke

Në vitin 2023, dizajnerët po largohen nga ngjyrat e ftohta dhe neutrale dhe drejtohen drejt ngjyrave ngrohta dhe ato të tokës. Ngjyrat si terakota, okër dhe sienna mund të krijojnë një atmosferë të ngrohtë dhe mikpritëse në çdo hapësirë. Qoftë në bojë muri ose në elemente të spikatura inkorporimi i ngjyrave ngrohta dhe tokësore në dekorin e shtëpisë tuaj mund të shtojë një prekje ngrohtësie dhe rehatie.

Sirius Wine Shop -Maden Group. Foto: Pikark

Në përfundim, këto pesë tendenca të dizajnit të ambjenteve të brendshëem për vitin 2023 ofrojnë një gamë zgjedhjesh për të plotësuar shije dhe stile të ndryshme. Pavarësisht nëse kërkoni të shtoni një prekje argëtuese me forma organike, të krijoni një atmosferë luksoze me ngjyra të ngrohta të drurit dhe tekstura natyrale të gurit, ose të pranoni minimalizmin qetësues të Japandi, këto tendenca mund t’ju ndihmojnë të krijoni një shtëpi të bukur dhe mikpritëse. /Pikark

Shija e redaktorit

Kukësi i Shqipërisë – Qyteti i parë i nominuar për...

Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16,000 persona priti më shumë se 400,000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor historinë e tij...

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Të fundit nga rubrika