Tupançevski: Kosova kërkon transferimin e pjesëtarëve të “Grupit të Kumanovës”

Ministri i Drejtësisë, Nikolla Tupançevski ka thënë se nëse konstatohet se të dënuarit për ngjarjet në Lagjen e Trimave, të cilët janë në grevë urie, nuk marrin të drejtat që iu takojnë me ligj, do të reagohet në mënyrë adekuate

Sipas Tupançevskit, drejtori ka kontaktuar për herë të dytë me të dënuarit, dhe se gjërat janë duke shkuar në drejtimin pozitiv, për të marrë të gjitha të drejtat dhe përfitimet që u takojnë më ligj.

“Ne nuk duam të kemi një qasje selektive, sepse çdo person i dënuar është histori për vete. Duhet të ketë qasje individuale. Nëse konstatohet se nuk i marrin të drejtat që i takojnë me ligj, do të reagohet në mënyrë të duhur,” ka shtuar Tupançevski.

Gjithashtu, ministri i drejtësisë ka konfirmuar se zyrtarisht është dorëzuar kërkesa nga autoritetet kosovare për ekstradimin e disa personave të cilët janë të dënuar, por vendimi për këtë çështje nuk është marrë ende.

Ministria e Drejtësisë është duke vepruar në këtë drejtim dhe janë duke u analizuar disa faktorë deri të merret vendimi i duhur.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika