Turkoviç – Osmani: Vetëm anëtarësimi në BE dhe NATO garanton stabilitet në rajon

Ministrja e Jashtme e Bosnjës dhe Hercegovinës (BeH), Bisera Turkoviç, ka pritur në Sarajevë homologun e saj të Maqedonisë Veriore, Bujar Osmani, ku kanë thënë se integrimet evropiane për të cilat përpiqen të dyja vendet është rruga e vetme që të ketë stabilitet në Ballkanin Perëndimor.

Në takim të kryediplomatëve është potencuar se marrëdhëniet diplomatike mes BeH dhe Maqedonisë së Veriut kanë qenë gjithmonë në nivel të lakmueshëm, përcjell ministrja boshnjake Turkoviç në rrjetin social Facebook.

Ministrja Turkoviç thotë se është pajtuar me kolegun e saj se anëtarësimi në Bashkimin Evropian (BE) dhe Aleancën Veri Atlantike (NATO) janë zgjidhja e vetme e përhershme për eliminimin e rreziqeve të sigurisë në Ballkanin Perëndimor.

“Pa mëdyshje ne dënojmë dhunën në Ukrainë dhe agresionin rus. Ne pajtohemi se ekziston frika se kjo luftë mund të destabilizojë këtë pjesë të Evropës. Unë dhe kolegu Osmani pajtohemi plotësisht se ekziston një zgjidhje qartësisht e realizueshme dhe e vetme e qëndrueshme për Ballkanin Perëndimor që do të largojë rrezikun, është anëtarësimi i plotë në BE dhe NATO”.

“Shpreha keqardhjen për kornizën negociuese të Maqedonisë dhe statusin e tyre të gjatë kandidat për në BE. Ne shohim se ka një ndërgjegjësim në rritje në Bruksel se progresi i shteteve drejt anëtarësimit duhet të përshpejtohet. Zvarritja vetëm inkurajon ata që duan të destabilizojnë Evropën përmes Ballkanit”, ka thënë Turkoviç.

Kurse, kryediplomati Bujar Osmani ka sugjeruar që të gjithë ministrat e jashtëm të vendeve të rajonit të nënshkruajnë një deklaratë të përbashkët drejtuar Brukselit, ku kërkohet përshpejtimi i procesit drejt anëtarësimit në BE.

“Ne do të forcojmë zgjerimin e marrëdhënieve tona, si ekonomikisht ashtu edhe dypalësh. Ne e marrim përsipër obligimin që përmes forumeve, klubeve ekonomike t’i mundësojmë ekonomisë dhe biznesit të shfrytëzojnë potencialet për bashkëpunim më të fortë ekonomik”, ka deklaruar Osmani.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika