Twiter mbush 17 vjet

Twitter ka hyrë në përdorim më 14 korrik të vitit 2006, kurse sot është një nga platformat e mediave sociale më të mëdha në botë

Rrjeti social, Twitter

Twitter ka hyrë në përdorim më 14 korrik të vitit 2006, kurse sot është një nga platformat e mediave sociale më të mëdha në botë.

Twitter është krijuar në mars të vitit 2006 nga Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone dhe Noah Glass dhe ka hyrë në përdorim në muajin korrik.

Shërbimi shpejt ka fituar popullaritet në mbarë botën, me 500 milionë përdorues të regjistruar në vitin 2012, të cilët kanë postuar 340 milionë mesazhe në ditë.

Në vitin 2013 Twitter ka qenë një nga 10 faqet e internetit më të vizituara dhe është cilësuar si “SMS e internetit”.

Twitter do të thotë “Zog” dhe në logon e saj përfaqësohet nga një lloj zogu blu që gjendet në Amerikë.

Ideja për emrin Twitter e ka zanafillën nga logoja e një faqeje interneti me emrin “Larry the Bird”;Larry Bird, ish-basketbollist i njohur amerikan i skuadrës Celtics të Bostonit. /KP

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika