Udhëheqësi i Ukrainës i kërkon OKB-së të ndëshkojë Rusinë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i ka kërkuar Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të veprojë kundër Rusisë lidhur me sulmet ajrore ndaj infrastrukturës civile që përsëri qytetet ukrainase nuk kanë energji elektrike, ujë të pijshëm dhe ngrohje gjatë këtij dimri

Rusia lëshoi ​​një breshëri raketash në të gjithë Ukrainën të mërkurën, duke vrarë 10 persona, duke detyruar mbylljen e termocentraleve bërthamore dhe ndërprerjen e furnizimit me ujë dhe energji elektrike në shumë vende.

“Sot është vetëm një ditë, por ne kemi marrë 70 raketa. Kjo është formula ruse e terrorit . E gjithë kjo është kundër infrastrukturës sonë energjetike… Spitalet, shkollat, transporti, rrethet e banimit kanë pësuar të gjitha,” tha Zelenskyy përmes video lidhjes  me dhomën e këshillit, përcjell Portali Dukagjini.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Linda Thomas-Greenfield, tha se presidenti rus, Vladimir Putin, ishte “qartësisht duke armatosur dimrin për t’i shkaktuar vuajtje të pamasë popullit ukrainas”.

Presidenti rus “do të përpiqet ta ngrijë vendin në nënshtrim”, shtoi ajo.

Ambasadori i Rusisë në OKB Vasily Nebenzya u përgjigj duke u ankuar se ishte kundër rregullave të këshillit që Zelenskyy të shfaqej përmes videove dhe hodhi poshtë ato që ai i quajti “kërcënime dhe ultimatume të pamatura” nga Ukraina dhe mbështetësit e saj në Perëndim.

OKB-ja të ndëshkojë Rusinë

Nebenzya tha se dëmtimi në infrastrukturën e Ukrainës u shkaktua nga raketat e lëshuara nga sistemet e mbrojtjes ajrore ukrainase që u rrëzuan në zonat civile pasi u qëlluan në raketat ruse dhe i bëri thirrje Perëndimit të ndalojë ndihmat në Kiev me raketa të mbrojtjes ajrore.

Kryeqyteti i Kievit ishte një nga objektivat kryesore të mërkurën e sulmeve me raketa. “Sot patëm tre goditje në pallatet e larta. Fatkeqësisht, 10 njerëz vdiqën”, tha ministri i brendshëm Denys Monastyrsky.
Agjencia e lajmeve Reuters tha se nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur raportin.

“E vogla jonë po flinte. Dy vjeç. Ajo ishte duke fjetur, u mbulua. Ajo është gjallë, faleminderit Zotit,” tha një burrë që e quajti Fyodr, duke u larguar nga një pallat i djegur që u godit në Kiev, duke tërhequr zvarrë një valixhe.

I gjithë rajoni i Kievit, ku jetojnë mbi tre milionë njerëz, nuk kanë energji elektrike dhe ujë të pijshëm, tha guvernatori i Kievit. Pjesa më e madhe e Ukrainës patiprobleme të natyrës së ngjashme dhe disa rajone pati ndërprerje emergjente për të ndihmuar në ruajtjen e energjisë dhe kryerjen e riparimeve.

Herët të enjten, Zelenskyy tha se energjia dhe shërbimet e tjera po rikthehen në shumë zona. “Specialistët e energjisë, punonjësit e bashkisë, ekipet e urgjencës po punojnë gjatë gjithë kohës,” tha ai në një adresë video.

Që nga tetori, Rusia ka pranuar se ka vënë në shënjestër rrjetin energjetik civil të Ukrainës larg vijave të frontit, pasi një kundërofensivë ukrainase ka rimarrë territorin nga pushtuesit rusë në lindje dhe jug.

Moska thotë se qëllimi i sulmeve të saj raketore është të dobësojë aftësinë e Ukrainës për të luftuar dhe ta shtyjë atë për të negociuar.
Kievi thotë se sulmet ndaj infrastrukturës përbëjnë krime lufte, të synuara qëllimisht për të dëmtuar civilët dhe për të thyer vullnetin kombëtar.

Kjo nuk do të ndodhë, u zotua Zelenskyy në një adresë të mëparshme video të postuar në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Ne do të rinovojmë gjithçka dhe do t’i kalojmë të gjitha këto, sepse ne jemi një popull i pathyeshëm,” tha ai.

Betejat tokësore vazhdojnë të tërbohen në lindje, ku Rusia po shtyn një ofensivë përgjatë vijës së frontit në perëndim të qytetit të Donetsk, i cili është mbajtur nga përfaqësuesit e saj që nga viti 2014.

Shtabi i përgjithshëm i Ukrainës tha se forcat ruse u përpoqën përsëri të bënin përparime në objektivat e tyre kryesore në rajonin e Donetskut – Bakhmut dhe Avdiivka. Forcat ruse bombarduan të dyja zonat dhe përdorën mjete ndezëse për të vënë flakën e pozicioneve të Ukrainës me vetëm një sukses të kufizuar, tha shtabi i përgjithshëm.

Në mesin e atyre që luftojnë rusët në Bakhmut janë një njësi e luftëtarëve çeçenë, të cilët shpresojnë se një fitore e Ukrainës mund të nxisë një krizë politike në Rusi dhe të rrëzojë udhëheqësin e fuqishëm pro-Moskë të Çeçenisë.

“Ne nuk po luftojmë vetëm për hir të luftës. Ne duam të arrijmë lirinë dhe pavarësinë për kombet tona”, tha një luftëtar që përdor emrin De Guerre Maga.

Në jug, forcat ruse po gërmonin në bregun lindor të lumit Dnieper, tha shtabi i përgjithshëm, duke bombarduar zonat në bregun perëndimor, duke përfshirë qytetin Kherson, i cili kohët e fundit u rimor nga forcat ukrainase.

Reuters për pasojat e betejave nuk pati ndonjë rezultat të qartë.

Moska thotë se po kryen një “operacion special ushtarak” për të mbrojtur rusishtfolësit në atë që Putin e quan një shtet artificial të gdhendur nga Rusia.
Ukraina dhe Perëndimi e quajnë pushtimin një rrëmbim toke të paprovokuar.

Ndihma financiare duke përfshirë miliarda dollarë  dhe pajisje ushtarake moderne janë përgjigjet e perëndimorëve për Kievin e Ukrainës.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika