Udhëheqësit saudit i jepet imuniteti nga ShBA-të për vrasjen e gazetarit

Jamal Khashoggi një kritik i shquar saudit, u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor 2018. Ndërkaq Shtetet e Bashkuara kanë përcaktuar se lideri de fakto i Arabisë Saudite - Princi i Kurorës Mohammed bin Salman - ka imunitet nga një padi e ngritur nga e fejuara e gazetarit të vrarë Khashoggi

Princi Mohammed (D) DHE Jamal Khashoggi (M)

Shtetet e Bashkuara kanë përcaktuar se lideri de fakto i Arabisë Saudite – Princi i Kurorës Mohammed bin Salman – ka imunitet nga një padi e ngritur nga e fejuara e gazetarit të vrarë Jamal Khashoggi.

Khashoggi, një kritik i shquar saudit, u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor 2018.

Inteligjenca amerikane ka thënë se beson se Princi Mohammed ka urdhëruar vrasjen.

Por në dosjet gjyqësore, Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ai ka imunitet për shkak të rolit të tij të ri si kryeministër saudit.

Ish e fejuara e Khashoggi, Hatice Cengiz, shkroi në Twitter se “Jamal vdiq përsëri sot” me vendimin.

Ajo  së bashku me grupin e të drejtave të njeriut Democracy for the Arab World Now (Dawn), i themeluar nga Khashoggi – kishte kërkuar dëme të paspecifikuara në SHBA nga princi i kurorës për vrasjen e të fejuarit të saj.

Ankesa akuzonte liderin saudit dhe zyrtarët e tij se kishin “rrëmbyer, lidhur, droguar dhe torturuar dhe vrarë gazetarin rezident në SHBA dhe avokatin e demokracisë Jamal Khashoggi”.

Sekretarja e përgjithshme e Amnesty International, Agnes Callamard, tha “Sot është imunitet. Gjithçka shton pandëshkueshmërinë.”

Shpjegimi zyrtar për këtë dhënie imuniteti një njeriu që CIA dyshon se ishte bashkëpunëtor në vrasjen e Khashoggi është se statusi i princit të kurorës saudit ndryshoi zyrtarisht në shtator, kur ai u emërua kryeministër. Por ky ndryshim është kryesisht akademik, shkruan BBC.

Në Arabinë Saudite pushteti i takon mbretit, princit të kurorës dhe mbretërve të afërt, të lidhur me gjakun. MBS, siç njihet princi i kurorës, ka qenë i plotfuqishëm që menjëherë pasi u bë princ i kurorës në vitin 2017.

Ishte gjithmonë shumë e pamundur që SHBA, si partner strategjik dhe furnizues i armëve i Arabisë Saudite, do të lehtësonte ndonjëherë arrestimin e MBS. Por dhënia e imunitetit në këtë mënyrë do të shkaktojë lehtësim në oborrin mbretëror saudit dhe ka provokuar një stuhi protestash nga grupet e të drejtave të njeriut, si dhe nga e fejuara e Khashoggi.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika