Ukraina akuzon Rusinë për shkatërrimin e një dige, nisin evakuimet nga Khersoni

Ukraina ka akuzuar të martën forcat ruse se hodhën në erë një digë të madhe dhe një stacion hidroelektrik në një pjesë të Ukrainës jugore, duke dërguar ujë të rrjedhur nga objekti i thyer dhe duke rrezikuar përmbytje masive

Një imazh satelitor tregon Damn Nova Khakovka në rajonin Kherson. (Reuters)

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnieper në rajonin e Khersonit të pushtuar nga Rusia.

Pas këtij sulmi, Ukraina ka urdhëruar evakuimin e dhjetëra mijëra banorëve nga ajo zonë, shkaku i rrezikut për përmbytje masive.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thirrur një takim emergjent të Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes, për ta diskutuar gjendjen në këtë zonë.

Agjencia ukrainase e energjisë nukleare paralajmëroi se shkatërrimi i digës Nova Kahovka mund ta rrezikojë centralin bërthamor në Zaporizhja, që përdor ujë nga ky rezervuar për procesin e ftohjes së reaktorëve bërthamorë.

 

Diga Nova Kakhovka, e cila mban ujë të barabartë me atë në Liqenin e Kripur të Madh në shtetin amerikan të Utah, furnizon me ujë gadishullin e Krimesë të Ukrainës, të aneksuar nga Rusia në 2014, dhe centralin bërthamor të Zaporizhzhia, gjithashtu nën kontrollin rus.

Një imazh satelitor tregon Damn Nova Khakovka në rajonin Kherson. (Al Jazeera)

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike, ka thënë në Twitter se po monitoronte nga afër situatën, por se nuk kishte “asnjë rrezik të menjëhershëm për sigurinë bërthamore në centralin” i cili është gjithashtu në Ukrainën jugore.

Megjithatë, agjencia shtetërore e energjisë atomike e Ukrainës, Energoatom, ka thënë se niveli i ujit në rezervuarin e Kakhovka po ulej me shpejtësi, duke paraqitur një “kërcënim shtesë” për objektin, termocentralin më të madh bërthamor në Evropë, raporton AL Jazeera.

Rreth 22,000 njerëz që jetojnë në 14 vendbanime në rajonin jugor Kherson të Ukrainës janë në rrezik nga përmbytjet, citoi agjencia ruse e lajmeve RIA të thoshte kreu i rajonit i instaluar nga Moska. Kherson është një nga pesë rajonet, përfshirë Krimenë, që Moska pretendon se i ka aneksuar.

Videot e paverifikuara në mediat sociale treguan ujin duke u valëzuar nëpër mbetjet e digës me kalimtarët që shprehnin tronditjen e tyre. Nivelet e ujit u rritën me metra brenda pak orësh.

Një zyrtar i instaluar nga Rusia në qytetin, Nova Kakhovka, ka thënë të martën se banorët e rreth 300 shtëpive ishin evakuuar, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS. Ai tha se do të ishte e pamundur të riparohej diga.

Komanda jugore e Forcave të Armatosura të Ukrainës ka thënë se “shkalla e shkatërrimit” po vlerësohej pasi administrata ushtarake e Ukrainës për rajonin Kherson u bëri thirrje njerëzve që të jenë gati të evakuohen nga fshatrat në bregun e djathtë të lumit Dnipro përpara përmbytjeve të pritshme.

“Rreth 16,000 njerëz janë në zonën kritike në bregun e djathtë të rajonit Kherson,” ka thënë Oleksandr Prokudin, kreu i administratës ushtarake Kherson, në mediat sociale, duke shtuar se tashmë kishte përmbytje në tetë zona përgjatë lumit Dnipro.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika