Ukraina duhet të fitojë luftën kundër Rusisë për t’u anëtarësuar në NATO – thotë Shtëpia e Bardhë

Ukraina duhet të fitojë luftën kundër Rusisë përpara se të anëtarësohet në NATO.

Këtë e ka thënë zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë, transmeton Ukrinform, përcjell Telegrafi.

“Aleanca ka folur për këtë dhe Shtetet e Bashkuara sigurisht kanë folur për të. Ata [ukrainasit] duhet ta fitojnë këtë luftë së pari [para se të bashkohen me aleancën]. Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për t’u siguruar që ata mund ta bëjnë këtë”, citohet të ketë thënë Kirby.

Ai gjithashtu vuri në dukje se pas përfundimit të luftës, Ukraina do të kishte një kufi të gjatë me Rusinë dhe një kërcënim të vazhdueshëm të sigurisë.

Sipas Kirby, administrata presidenciale e SHBA beson se “NATO është në të ardhmen e Ukrainës”.

“Ka sigurisht gjëra të tjera që duhen bërë që çdo komb të bashkohet me aleancën”, shtoi ai.

Kirby tha se një marrëveshje dypalëshe sigurie do ta ndihmonte Ukrainën të mbrohet ndërsa Ukraina punon “për gjërat e nevojshme” që duhet të bëjë si çdo anëtar i aleancës përpara se të bashkohet me NATO-n.

“Ne besojmë se NATO është në të ardhmen e Ukrainës dhe ne do të punojmë me ta në çdo hap të rrugës që t’i arrijmë atje”, ka thënë ndër tjerash ai./Telegrafi

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika