Ukraina ka rimarrë disa fshatra në rajonin e Khersonit

Kundërofenziva ukrainase kundrejt asaj ruse duket se nuk ka të ndalur. Pasi, forcat ukrainase kanë çliruar një fshat kyç në Kherson, edhe sipas disa raportimeve disa të tjerë janë duke u rimarrë

Një qendër tregtare e shkatërruar në Kherson

Forcat ukrainase kanë çliruar një fshat kyç në rajonin jugor të Khersonit, duke përshpejtuar një tjetër tërheqje ushtarake ruse.

Ministria e Mbrojtjes në Kiev postoi një video që tregon brigadën e 35-të të marinës duke ngritur një flamur ukrainas mbi Davydiv Brid, mes raporteve për disa fshatra të tjerë aty pranë duke u rimarrë.

Forcat ruse tashmë janë detyruar të tërhiqen në verilindje të Ukrainës.

Ata tani janë duke u shtyrë edhe në jug.

Pengesat e tyre të fundit erdhën pasi Presidenti Vladimir Putin duhej të nënshkruante në fuqi dekretet për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës, ndërkohë që lufta ishte ndezur në të katër.

Aneksimi nuk ka legjitimitet sipas ligjit ndërkombëtar dhe Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky i ka shpallur ato të pavlefshme.

Presidenti Joe Biden foli me Zelensky të martën dhe e siguroi atë se SHBA nuk do ta njohë kurrë aneksimin rus. Ata diskutuan gjithashtu 625 milion dollarë (550 milion £) ndihmë të SHBA, duke përfshirë raketat Himars.

Rusia ende kontrollon qytetin Kherson, kryeqytetin rajonal, në jug. Por kontrolli i tij po duket gjithnjë e më i lëkundur në të gjithë zonën në veri të lumit Dnieper, i njohur si Dnipro në gjuhën ukrainase.

Në 48 orët e fundit, forcat ukrainase janë shtyrë në jug përgjatë bregut perëndimor të lumit dhe njësitë ruse tani janë detyruar të tërhiqen edhe nga disa vendbanime në veri të rajonit Kherson.

Zelensky tha se forcat ukrainase kishin bërë “lëvizje të shpejta dhe të fuqishme” në Ukrainën jugore dhe kishin çliruar “dhjetëra vendbanime” vetëm këtë javë.

“Flamuri ukrainas fluturon sërish mbi fshatin Davydiv Brid”, deklaroi ministria e mbrojtjes e Ukrainës në mediat sociale. Banorët filmuan ushtarët ukrainas duke ecur nëpër fshat, shkruan BBC.

Në fjalimin e tij të së martës në mbrëmje, Zelensky tha se fshatrat Lyubymivka, Khreshchenivka, Zolota Balka, Bilyaivka, Ukrainka, Velyka Oleksandrivka dhe Mala Oleksandrivka gjithashtu ishin çliruar dhe se kjo ishte “larg nga të qenit e gjithë lista”.

Zëvendësministri i Brendshëm i Ukrainës, Yevhen Enin tha se 50 qytete dhe fshatra ishin rimarrë dhe rreth 3,500 qytetarë u liruan në Kherson, por nuk tha se për çfarë periudhe.

Ministria e Mbrojtjes tha më vonë se forcat ruse ishin të demoralizuara dhe po përpiqeshin të shkatërronin urat në një përpjekje për të ngadalësuar përparimin ukrainas.

Një zyrtar i instaluar në Kremlin në Kherson, Kirill Stremousov, u tha banorëve: “Nuk ka asnjë arsye për panik”.

Nuk kishte asnjë konfirmim të menjëhershëm se fshatrat në veri-lindje të Davydiv Brid kishin rënë gjithashtu dhe zëdhënësi ushtarak rus nuk përmendi humbjet atje.

Por në hartat e përdorura për të ilustruar kontrollin rus, ishte e qartë se nuk përfshinte më fshatrat Arkhanhelske dhe Velyka Oleksandrivka në veri-lindje të rajonit dhe Dudchany në bregun e Dnieper.

Blogeri ushtarak rus Rybar tha se ushtria vendosi të tërhiqej sepse ishte në rrezik të rrethohej. “Nuk është plotësisht e qartë se ku do të jetë linja e re e kontaktit,” tha ai.

Nënkryetari i bashkisë së Khersonit në mërgim Roman Holovnia tha: “Shumë vendbanime u rrafshuan – disa vendbanime nuk kanë pothuajse asnjë ndërtesë të pashkatërruar”.

Ai shtoi se banorët e qytetit po prisnin forcat ukrainase, në dijeni që ata po avanconin.

Nga 320,000 njerëz që jetonin atje para luftës, vetëm 100,000 kishin mbetur, tha zoti Holovnia.

Forcat ukrainase kanë vënë në shënjestër linjat ruse të furnizimit në zonën Kherson për javë të tëra, duke shkatërruar disa ura përtej lumit. Por avancimi i tyre drejt jugut deri më tani ka qenë i ngadaltë. Kherson u kap me shpejtësi nga forcat ruse në fillim të luftës, ndërsa ata u derdhën në rajon nga gadishulli i Krimesë, i aneksuar në 2014.

Ukraina pati sukses më dramatik në Kharkiv në veri-lindje dhe në Donetsk, duke kapur të shtunën Lyman-in me rëndësi strategjike. Qyteti është pjesë e Donetsk, por shihet si porta për në Luhansk, një rajon nën pushtimin pothuajse të plotë rus.

Orla Guerin e BBC-së , duke raportuar nga Lyman, tha se pak civilë mbetën atje tani, ndërsa trupat e disa ushtarëve rusë shtriheshin me uniformat e tyre jashtë qytetit.

Kherson, Luhansk dhe Donetsk janë ndër rajonet e Ukrainës që janë aneksuar ilegalisht nga Rusia, por triumfalizmi i shpalljes së Vladimir Putin të premten e kaluar po duket gjithnjë e më i parakohshëm.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika