Ukraina kërkon të organizojë konferencën e paqes edhe pse Rusia kërcënon

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, në një intervistë për agjencinë e lajmeve Assoociated Press, ka thënë se qeveria e tij dëshiron një samit "paqeje" brenda dy muajsh në Kombet e Bashkuara me ndërmjetësuesin e sekretarit të përgjithshëm, António Guterres. Por ai nuk parashikon që Rusia të marrë pjesë në një kohë kur të dyja palët janë të bllokuara në shkëmbime intensive në fushën e betejës

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba (djathtas), i parë duke folur këtu në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së mbi pushtimin e Rusisë, më 22 shtator 2022, ka propozuar tani një konferencë paqeje të udhëhequr nga OKB deri në shkurt. [Amr Alfiky/Reuters]

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka thënë se vendi i tij dëshiron një samit për t’i dhënë fund luftës, por ai nuk parashikon që Rusia të marrë pjesë në një kohë kur të dyja palët janë të bllokuara në shkëmbime intensive në fushën e betejës.

Kuleba i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se qeveria e tij dëshiron një samit “paqeje” brenda dy muajsh në Kombet e Bashkuara me ndërmjetësuesin e sekretarit të përgjithshëm, António Guterres.

Por gjasat për ndonjë përparim drejt paqes duken të pakta, me homologun rus të Kuleba-s, Sergej Lavrov që kërcënon Kievin me një ultimatum të hënën, ose të pranojë dorëzimin e territorit të kontrolluar aktualisht nga vendi i tij, ose ushtria ruse do të vendosë për fatin e Ukrainës.

OKB-ja iu përgjigj me kujdes propozimit të Kulebas.

“Siç ka thënë shumë herë në të kaluarën sekretari i përgjithshëm, ai mund të ndërmjetësojë vetëm nëse të gjitha palët duan që ai të ndërmjetësojë,” tha zëdhënësja e asociuar e OKB-së, Florencia Soto Nino-Martinez.

Kuleba tha se Rusia duhet të përballet me një gjykatë për krimet e luftës përpara se vendi i tij të bisedojë me Moskën.

Ai tha, megjithatë, se kombet e tjera duhet të ndihen të lirë të angazhohen me rusët, siç ndodhi përpara një marrëveshjeje me grurë midis Turqisë dhe Rusisë.

Kuleba tha gjithashtu se ishte “absolutisht i kënaqur” me rezultatet e vizitës së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy në SHBA javën e kaluar.

Ai zbuloi se Uashingtoni kishte bërë një plan të veçantë për të bërë gati baterinë e raketave Patriot për të funksionuar në vend në më pak se gjashtë muaj. Zakonisht, trajnimi zgjat deri në një vit.

Kuleba tha gjatë intervistës në Ministrinë e Jashtme se Ukraina do të bëjë gjithçka që mundet për të fituar luftën në 2023.

“Çdo luftë përfundon në një mënyrë diplomatike,” tha ai. “Çdo luftë përfundon si rezultat i veprimeve të ndërmarra në fushën e betejës dhe në tryezën e bisedimeve.”

Duke komentuar propozimin e Kulebas, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i tha agjencisë shtetërore të lajmeve RIA Novosti se Rusia “nuk ka ndjekur kurrë kushtet e vendosura nga të tjerët. Vetëm sensi ynë dhe i shëndoshë.”

Një zëdhënës i Kremlinit tha javën e kaluar se asnjë plan paqeje ukrainas nuk mund të ketë sukses pa marrë parasysh “realitetet e sotme që nuk mund të injorohen” ,një referencë ndaj kërkesës së Moskës që Ukraina të njohë sovranitetin e Rusisë mbi Gadishullin e Krimesë, i cili u aneksua në 2014 , si dhe përfitime të tjera territoriale.

“Propozimet tona për çmilitarizimin dhe denazifikimin e territoreve të kontrolluara nga regjimi, eliminimin e kërcënimeve ndaj sigurisë së Rusisë që burojnë prej andej, duke përfshirë tokat tona të reja, janë të njohura për armikun,” citoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS të thoshte vonë Lavrov.

“Çështja është e thjeshtë: përmbushini ato për të mirën tuaj. Përndryshe, çështja do të vendoset nga ushtria ruse”, tha Lavrov.

Komentet e Lavrov janë në kontrast me deklaratat e presidentit rus Vladimir Putin në ditët e fundit duke pretenduar një gatishmëri për të negociuar . Megjithatë, ato përshtaten me një model që ka përcaktuar prej kohësh luftën që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt.

Në faza të ndryshme të 10 muajve të fundit, zyrtarët rusë dhe ukrainas kanë theksuar dëshirën për t’u angazhuar në diplomaci për t’i dhënë fund luftës, por pothuajse kurrë në të njëjtën kohë.

Thirrja e Kulebas për një konferencë paqeje vjen një muaj pasi Zelenskyy bëri një prezantim në distancë në samitin e G20 në Bali, duke artikuluar një formulë paqeje prej 10 pikash që përfshin rivendosjen e integritetit territorial të Ukrainës, tërheqjen e trupave ruse, lirimin e të gjithë të burgosurve, një gjykatë për ata që janë përgjegjës për agresionin dhe garancitë e sigurisë për Ukrainën.

OKB-ja do të ishte nikoqiri më i përshtatshëm për një samit të paqes, tha Kuleba, “sepse kjo nuk ka të bëjë me një favor ndaj një vendi të caktuar”.”Kjo ka të bëjë me të vërtetë për të sjellë të gjithë në bord.” Megjithatë ai shtoi se Moska së pari do të duhet të përballet me ndjekjen penale për krime lufte në një gjykatë ndërkombëtare përpara se të mund të ftohet në një samit.

Të hënën, Ukraina u bëri thirrje vendeve anëtare të OKB-së që të privojnë Rusinë nga statusi i saj si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit dhe ta përjashtojnë atë nga organizmi botëror.

Kuleba tha se ata janë përgatitur prej kohësh për këtë hap për të zbuluar mashtrimin dhe për të privuar Rusinë nga statusi i saj.

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika