Ukraina tërhiqet nga Soledari

Ukraina konfirmoi të mërkurën se trupat e saj ishin tërhequr nga Soledar në Ukrainën lindore, pothuajse dy javë pasi trupat ruse thanë se kishin pushtuar qytetin e vogël të minierave të kripës

[1/2] Ushtarët ukrainas shihen pranë vijës së frontit, mes sulmit të Rusisë në Ukrainë, pranë Soledar në rajonin Donetsk, Ukrainë, 23 janar 2023. REUTERS/Oleksandr Ratushniak

Pas disa muaj luftimesh, ushtria ukrainase konfirmoi zyrtarisht të mërkurën dorëzimin e qytetit të Soledarit trupave ruse, raporton Reuters.

Zëdhënësi ushtarak Sergiy Cherevati njoftoi tërheqjen e forcave ukrainase nga Soledari.

“Pas muajsh luftimesh të rënda, përfshirë javën e kaluar, Forcat e Armatosura të Ukrainës janë larguar nga Soledaru dhe janë tërhequr përgjatë periferisë në pozicionet e parapërgatitura”, ka thënë Cherevati për France Press.

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi marrjen nën kontroll të Soledarit më shumë se 10 ditë më parë.

Soledar, i cili kishte një popullsi prej 10,000 banorësh të paraluftës, u bë epiqendra e sulmit të Rusisë për disa javë në fillim të janarit dhe betejat e ashpra u zhvilluan për kontroll.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika