Ukraina zbulon numrin e ushtarëve të saj të vdekur në luftë

Foto ilustruese e huazuar nga Economic Times

“Deri në 13 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë prej nisjes së luftës së Rusisë në Ukrainë”.

Kështu ka thënë Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Deklarata të tilla për numrin e viktimave janë të rralla, ndërsa komentet e Podolyakut nuk janë konfirmuar nga ushtria shtetërore.

Në muajin qershor, ai ka thënë se 100 deri në 200 ushtarë ukrainas janë duke u vrarë brenda ditës.

Muajin e kaluar, gjenerali ushtarak amerikan, Mark Milley, ka thënë se rreth 100 mijë ushtarë rusë dhe 100 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë apo plagosur prej nisjes së luftës.

Në një videoadresim të mërkurën, shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se 100 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë deri më tani në luftë.

Megjithatë, një zëdhënës i saj ka sqaruar më vonë se von der Leyen ka bërë një gabim, dhe se shifra qëndron për të vdekurit dhe plagosurit.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të këtij viti.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e konsideron luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës, kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika