Ukrainë: Granatohet nga rusët tregu qendror në Slovyansk

Vazhdojnë sulmet në Ukrainë, kësaj radhe është sulmuar tregu qendror në Slovyansk, ku një person ka vdekur ndërsa shtatë të tjerë janë plagosur

Slovyansk - Ukrainë

Granatimet ruse i kanë vënë flakën tregut qendror në qytetin lindor të Ukrainës, Slovyansk, duke lënë të vrarë një person dhe duke plagosur shtatë të tjerë, ka thënë kryebashkiaku.

Vadym Lyakh, ka thënë se qyteti po goditet nga sulmet e artilerisë ruse nga pozicione më të afërta, përderisa Rusia po kërkon të kontrollojë të gjithë zonën industriale lindore të Donbasit.

Kjo zonë përfshin rajonet e Luhansk dhe Donetsk dhe Presidenti Vladimir Putin pretendon se është pjesë e Rusisë.

Ndërsa të hënën e 4 korrikut, ushtria e Ukrainës ka thënë se duhej të tërhiqej nga Lysychansk, i cili është edhe bastioni i fundit i saj i mbetur në Luhansk, nën zjarrin intensiv rus.

Ajo ka thënë se trupat e saj tani po forcojnë fortifikimet për të mbrojtur zonat që ajo mban në Donetsk, duke përfshirë edhe Slovyanskin, raporton BBC.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika