UNHCR: 40% e refugjatëve ukrainas planifikojnë të kthehen në vendin e tyre muajin e ardhshëm

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët UNHCR, ka publikuar një sondazh, ku është konstatuar se rreth dy të tretat e refugjatëve ukrainas do të qëndrojnë në vendet pritëse, ndërsa 40% prej tyre planifikojnë të kthehen në vendin e tyre muajin e ardhshëm

Ilustrim

Në sondazhin që ka publikuar agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët UNHCR, është konstatuar se rreth dy të tretat e refugjatëve ukrainas do të qëndrojnë në vendet pritëse derisa armiqësitë të pakësohen dhe gjendja e sigurisë të përmirësohet, pas pushtimit të Rusisë.

Shumica prej tyre, janë kryesisht gra dhe fëmijë, të cilët shpresojnë që sa më shpejt të përfundojë lufta dhe të kthehen në vendin e tyre. Ky përfundim është rezultat i sondazhit të rreth 4,900 njerëzve nga Ukraina që aktualisht janë duke jetuar në Republikën Çeke, Hungari, Moldavi, Poloni, Rumani dhe Sllovaki.

Sipas sondazhit të publikuar, 40% e refugjatëve planifikojnë të kthehen në vendin e tyre  muajin e ardhshëm.

“Ata janë të shqetësuar për t’u ribashkuar me miqtë dhe familjen, dhe shqetësohen për ata që kanë mbetur prapa. Shumica duan të presin derisa armiqësitë të jenë qetësuar,” shkruhej në raportin e publikuar të mërkurën e 13 korrikut, nga UNHCR.

UNHCR ka thënë se më shumë se 5.6 milionë refugjatë janë të regjistruar tani në të gjithë Evropën.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika