UNICEF: Rreth 67 milionë fëmijë nuk u vaksinuan gjatë pandemisë

Të paktën 67 milionë fëmijë humbën plotësisht ose pjesërisht vaksinat midis viteve 2019 dhe 2021 për shkak të pandemisë COVID-19

Të paktën 67 milionë fëmijë humbën plotësisht ose pjesërisht vaksinat midis viteve 2019 dhe 2021 për shkak të bllokimeve dhe ndërprerjeve të kujdesit shëndetësor të shkaktuara nga pandemia COVID-19, thuhet në raportin e UNICEF.

Prej tyre, 48 milionë nuk u vaksinuan fare, zbuloi raporti i agjencisë së OKB-së për fëmijë, i titulluar “Gjendja e fëmijëve në botë 2023: Për çdo fëmijë, vaksinimi”, shkruan KP.

“Vaksinat shpëtojnë jetë, por shumë fëmijë në botë nuk po vaksinohen. Pandemia e COVID-19 vetëm sa shtoi numrin e tyre,” thuhet në raport.

Sipas raportit, në tri vitet e fundit, më shumë se një dekadë e përfitimeve të fituara me vështirësi në imunizimin rutinë të fëmijërisë janë “gërryer”, duke shtuar se rikthimi në rrugën e duhur do të jetë sfidues.

“Në përqindje, përqindja e fëmijëve të vaksinuar ra me 5 pikë përqindjeje në 81 për qind. Me fjalë të tjera, rreth një në pesë fëmijë në mbarë botën nuk ishte plotësisht i mbrojtur kundër sëmundjeve të parandalueshme me vaksina.”

“Me shqetësim, rrëshqitja gjatë pandemisë erdhi në fund të një dekade kur, në terma të gjerë, rritja e imunizimit të fëmijërisë kishte ngecur,” thuhet në raport.

Sipas të dhënave, besimi në vaksinat e fëmijërisë ra me 44% në disa vende gjatë pandemisë.

Drejtoresha ekzekutive e UNICEF-it Catherine Russell tha se të dhënat janë një sinjal paralajmërues shqetësues.

“Ne nuk mund të lejojmë që besimi në imunizimet rutinë të bëhet një viktimë tjetër e pandemisë. Përndryshe, vala e ardhshme e vdekjeve mund të jetë e më shumë fëmijëve me fruth, difteri ose sëmundje të tjera të parandalueshme,” tha ajo.

Shija e redaktorit

Granit Xhaka shpallet lojtari më i mirë i ndeshjes Hungari-Zvicër

Zvicra e ka nisur jashtëzakonisht mirë Kampionatin Evropian që po mbahet në Gjermani. “Helvetikët” triumfuan 1:3 ndaj Hungarisë në ndeshjen e cila u zhvillua në...

Fillon ndeshja mes Spanjës dhe Kroacisë

Ka filluar ndeshja e parë e Grupit B mes kombtarës së Spanjës dhe  asaj të Kroacisë. Në këtë grup bëjnë pjesë edhe Shqipëria e Italia,...

Spanjë – Kroaci, formacionet zyrtare: De La Fuente dhe Dalic...

Kombëtarja e Spanjës dhe ajo e Kroacisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e parë në Euro 2024. “La Roja” do të përballen me...

Të fundit nga rubrika