UNICEF: Vdekjet e fëmijëve në Iran “duhet të ndalen”

Organizata UNICEF në një deklaratë ka thënë se trazirat publike në Iran duhet të ndalen sepse është vlerësuar se 50 fëmijë kanë humbur jetën si pasojë e këtyre protestave

Foto ilustrim

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF, ka thënë se mbetet thellësisht e shqetësuar nga raportet për fëmijë që vriten, lëndohen dhe ndalohen në Iran, duke shtuar se vdekjet e raportuara të fëmijëve në protestat antiqeveritare “duhet të ndalen”.

“Vlerësohet se 50 fëmijë kanë humbur jetën në trazirat publike në Iran”, ka thënë UNICEF në deklaratë.

Kjo vjen pasi trazirat në Iran kanë vazhduar për më shumë se dy muaj, dhe mes thirrjeve në rritje nga protestuesit dhe aktivistët në internet drejtuar UNICEF-it, Amnesty International dhe organizatave të tjera të të drejtave të njeriut për të ndërmarrë veprime për shkeljet e të drejtave të njeriut dhe krimet kundër fëmijëve që hipin në avion në Iran.

“Në Iran, UNICEF-i mbetet thellësisht i shqetësuar nga raportet e fëmijëve që vriten, plagosen dhe ndalohen”, thuhej në deklaratë, duke cituar vdekjen e një djali të ri të quajtur Kian Pirfalak, një nga shtatë personat e vrarë gjatë protestave të së mërkurës në qytetin jugperëndimor të Izeh.”Kjo është e tmerrshme dhe duhet të ndalet,” ka thënë organizata.

Republika Islamike po përballet me një nga shfaqjet më të mëdha dhe të paprecedentë të mosmarrëveshjes në historinë e fundit pas vdekjes së Mahsa Amini, një gruaje kurde iraniane 22-vjeçare e arrestuar nga policia e moralit, pasi dyshohet se nuk mbante hixhabin e saj siç duhet, raporton CNN.

Të paktën 378 njerëz janë vrarë që nga fillimi i demonstratave, sipas një grupi iranian të të drejtave të njeriut, pasi Udhëheqësi Suprem i vendit lëshoi ​​një paralajmërim se lëvizja e protestës është “e dënuar me dështim”.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika