UNICEF: Vdekjet e fëmijëve në Iran “duhet të ndalen”

Organizata UNICEF në një deklaratë ka thënë se trazirat publike në Iran duhet të ndalen sepse është vlerësuar se 50 fëmijë kanë humbur jetën si pasojë e këtyre protestave

Foto ilustrim

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF, ka thënë se mbetet thellësisht e shqetësuar nga raportet për fëmijë që vriten, lëndohen dhe ndalohen në Iran, duke shtuar se vdekjet e raportuara të fëmijëve në protestat antiqeveritare “duhet të ndalen”.

“Vlerësohet se 50 fëmijë kanë humbur jetën në trazirat publike në Iran”, ka thënë UNICEF në deklaratë.

Kjo vjen pasi trazirat në Iran kanë vazhduar për më shumë se dy muaj, dhe mes thirrjeve në rritje nga protestuesit dhe aktivistët në internet drejtuar UNICEF-it, Amnesty International dhe organizatave të tjera të të drejtave të njeriut për të ndërmarrë veprime për shkeljet e të drejtave të njeriut dhe krimet kundër fëmijëve që hipin në avion në Iran.

“Në Iran, UNICEF-i mbetet thellësisht i shqetësuar nga raportet e fëmijëve që vriten, plagosen dhe ndalohen”, thuhej në deklaratë, duke cituar vdekjen e një djali të ri të quajtur Kian Pirfalak, një nga shtatë personat e vrarë gjatë protestave të së mërkurës në qytetin jugperëndimor të Izeh.”Kjo është e tmerrshme dhe duhet të ndalet,” ka thënë organizata.

Republika Islamike po përballet me një nga shfaqjet më të mëdha dhe të paprecedentë të mosmarrëveshjes në historinë e fundit pas vdekjes së Mahsa Amini, një gruaje kurde iraniane 22-vjeçare e arrestuar nga policia e moralit, pasi dyshohet se nuk mbante hixhabin e saj siç duhet, raporton CNN.

Të paktën 378 njerëz janë vrarë që nga fillimi i demonstratave, sipas një grupi iranian të të drejtave të njeriut, pasi Udhëheqësi Suprem i vendit lëshoi ​​një paralajmërim se lëvizja e protestës është “e dënuar me dështim”.

Shija e redaktorit

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Të fundit nga rubrika