URA dhe SDP me marrëveshje për prioritetet e qeverisë së ardhshme malazeze

URA dhe SDP me marrëveshje për qeverisjen e ardhsme

Grupi parlamentar i Lëvizjes Qytetare (URA) dhe Partia Socialdemokrate (SDP) kanë arritur marrëveshje për definimin e prioriteteve për qeverisjen e ardhshme të Malit të Zi, ku sipas ujdisë, politikat shtetërore të Malit të Zi në raport me Bashkimin Evropian dhe Aleancën Veri Atlantike (NATO), janë harmonizuar mes palëve nënshkruese.

Sipas dokumentit të marrëveshjes, dënohet agresioni i Rusisë në Ukrainë, ndërsa nënshkruesit e Marrëveshjes detyrohen të propozojnë në Kuvend miratimin e një akti të veçantë – Rezolutën për agresionin rus, përcjell mediumi malazez CdM.

Marrëveshje për mbështetjen parlamentare dhe prioritetet politike të qeverisë së 43-të të Malit të Zi 1/5

Palët gjithashtu janë të obliguara që të zbatojnë të gjitha politikat e BE-së, NATO-s dhe Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) lidhur me luftën në Ukrainë.

Qeveria e ardhshme malazeze është e detyruar që të bashkëpunoj me NATO-n thuhet ndër parimet kryesore të marrëveshjes së arritur.

Reforma zgjedhore, zhbllokimi dhe zgjedhja e posteve më të larta në gjyqësorë, harmonizimi i ligjeve me kriteret evropiane si dhe me Komisionin e Venecias, janë gjithashtu disa nga temat kryesore të ujdisë.

Marrëveshje për mbështetjen parlamentare dhe prioritetet politike të qeverisë së 43-të të Malit të Zi 2/5

Të gjitha vendimet që konsiderohen si të kundërligjshme dhe ato që janë të tilla apo që janë kontroverse, sipas marrëveshjes duhet të rishqyrtohen me theks të veçantë në arsim dhe kulturë.

Sa i përket bashkësive fetare, marrëveshja parasheh që të zgjidhen të gjitha çështjet e hapura dhe të vihen marrëdhënie kontraktuale.

Marrëveshje për mbështetjen parlamentare dhe prioritetet politike të qeverisë së 43-të të Malit të Zi 3/5

Me konsensusin më të gjerë të mundshëm, të akorduarit e marrëveshjes do të bëjnë përpjekjet për propozime dhe miratime të ligjeve dhe vendimeve që janë të një rëndësie të veçantë për shtetin malazez.

Për sa i përket shërbimeve të sigurisë, në marrëveshje parashihet që të ndërmerren “reforma”, andaj kjo shpreh vullnetin politik për zgjidhjen e tyre.

Marrëveshje për mbështetjen parlamentare dhe prioritetet politike të qeverisë së 43-të të Malit të Zi 4/5

Komisionet qeveritare – në sistemin politik, gjyqësor dhe politika ekonomike, marrëveshja e arritur parasheh që zëvendëskryeministrat të jenë në krye të një departamenti përkatës qeveritar ku do të kryesojnë Komisionet Qeveritare.

Marrëveshje për mbështetjen parlamentare dhe prioritetet politike të qeverisë së 43-të të Malit të Zi 5/5

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika