Uragani që shkatërroi shtetin Oaxaca të Meksikës

Uragani i parë i sezonit në Paqësor, Agatha, goditi brigjet e Meksikës

Uragani Agatha
Uragani Agatha

Me shpejtësi 140 deri në 170 kilometra në orë lëvizi në brigjet e Oaxaca duke krijuar valë 6 deri në 8 metra të larta.

Agatha arriti në tokë si një stuhi e kategorisë 2 duke mbushur erërat prej 105 miljesh në orë, ai u rrëzua pranë qytetit të plazhit të Puerto Angel.

Banorët vendas në zonë kanë parë shtëpitë dhe bizneset e tyre të shkatërruara.
Të tjerë po kthehen për të gjetur shtëpitë e tyre të shkatërruara plotësisht dhe po përballen me mungesë ushqimi dhe uji.

Ka gjithashtu mungesë të karburantit, energjisë elektrike dhe shërbimeve të telekomunikacionit.

Disa turistë janë të bllokuar.

Turiste
Turiste

“Po, nuk mund të kontaktoj me familjen time, nuk ka shërbim, sinjal, ëi-Fi, internet apo ndonjë gjë tjetër, kështu që mesazhi i fundit që i dërgova familjes time ishte ditë më parë…po, vetëm për të thënë kishte një uragan dhe kështu ata e dinë se kishte një uragan, por ata nuk e dinë se ku jam unë apo asgjë që nga e shtuna, pra katër ditë”, tha njëra prej tyre.

Qendra Kombëtare e Uraganeve të SHBA-së paralajmëroi se kishte 80% mundësi që një ciklon të formohej në Atlantik nga mbetjet e Agatha-s në 48 orët e ardhshme.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika