Ushqimet që ndihmojnë kundër anemisë

Anemia është sëmundja që lidhet me uljen e numrit të rruazave të kuqe të gjakut dhe pakësimin e përqindjes së hemoglobinës

Anemia është sëmundja që lidhet me uljen e numrit të rruazave të kuqe të gjakut dhe pakësimin e përqindjes së hemoglobinës.

Të prekurit nga anemia kanë lëkurë dhe mukoza të zbehura, lodhen shpejt, ndjejnë këputje dhe apati, nuk kanë oreks dhe shfaqin ulje të presionit arterial.

Ata që vuajnë nga anemia kanë edhe rrahje të shpejta të zemrës, vështirësi në frymëmarrje, dhimbje koke, marrje mendsh dhe shikim të turbullt.

Anemia sjell uljen e përqendrimit të oksigjenit në gjak dhe në inde, duke lehtësuar zhvillimin e infeksioneve të ndryshme.


A ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës?

Lodhja është një nga simptomat më përcaktuese të anemisë.

Në varësi të shkakut të anemisë, mund të ketë ose jo simptoma. Nëse ka, ato do të jenë:

 • Dobësi
 • Rrahje të parregullta të zemrës
 • Marramendje ose marramendje
 • Duart dhe këmbët e ftohta
 • Lëkurë e zbehtë ose e verdhë
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • Dhimbje gjoksi
 • Dhimbje koke

Një plan diete me ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojë në kontrollin nëse nuk kuron plotësisht aneminë.

Pa hekur të mjaftueshëm, trupi ynë nuk mund të prodhojë mjaftueshëm hemoglobinë. Ky bëhet një problem i madh sepse hemoglobina është substanca në qelizat e kuqe të gjakut që transporton oksigjenin nga zemra në indet e trupit.

Rreth 50% e grave shtatzëna, 20% e grave dhe 3% e burrave kanë mungesë të mjaftueshme të hekurit në trupin e tyre.

Ushqimet për Aneminë

Shumica e pacientëve anemikë këshillohen të marrin 150 deri në 200 miligramë hekur çdo ditë. Sigurohuni që të keni këto ushqime për të luftuar aneminë:

1) Frutat dhe perimet

 • Lakra kaçurrel dhe varietete të tjera
 • Zarzavate kollare
 • Shegët
 • Chard zvicerane
 • Speca të kuq dhe të verdhë
 • Spinaqi
 • Zarzavate luleradhiqe
 • Portokallet
 • Luleshtrydhet
 • Limon
 • Gëlqere kryesore
 • Patate e ëmbël
 • Zarzavatet e panxharit

Zarzavatet me gjethe të errëta si spinaqi janë një burim i shkëlqyer i hekurit jo-hem. Vitamina C nga agrumet ndihmon stomakun të përthithë hekurin. Chard zviceran dhe zarzavate Collard janë burime të mira të vitaminës C dhe hekurit.

2) Arrat dhe farat

 • Shqeme
 • Farat e kërpit
 • Fara luledielli
 • Fara kungulli
 • Fëstëkët
 • Arra pishe
 • Arra
 • Kikirikët
 • Bajame
 • Lajthia

Arrat dhe farat janë disa nga ushqimet më të pasura me lëndë ushqyese. Një ons fëstëkë mund të sigurojë 6.1% të vlerës së nevojshme ditore të hekurit te një person.

3) Mishi dhe peshku

 • Qengji
 • Mëlçisë
 • goca deti
 • Salmon
 • purtekë
 • Mish viçi
 • mish dreri
 • Butakë
 • Karkaleca
 • Tuna
 • Halibut
 • Haddock
 • Pulë

Mishi dhe peshku kanë hekur.

Mishi i bardhë i prerë pa yndyrë si mishi i pulës është një burim i shkëlqyer i proteinës heme.

Tre ons pulë të pjekur në skarë me brokoli, spinaq të zier dhe domate mund të jenë një vakt i mrekullueshëm i pasur me hekur për njerëzit që vuajnë nga anemia.

4) Vezët

Vezët janë të njohura për proteinat e tyre, por gjithashtu përmbajnë një nivel të lartë hekuri.

Vezët mund të shoqërohen me bukë të thekur me drithëra të plota, domate të pjekura lehtë dhe quinoa për mëngjes që do të ofrojnë një fillim të mrekullueshëm të ditës.

5) Fasule dhe bishtajore

 • qiqrat
 • Bizele me sy të zi
 • Fasule të zeza
 • Fasule Lima
 • Fasule
 • Soja

Thjerrëzat supozohet se janë një superushqim për pacientët anemikë. Gjysmë filxhani thjerrëza ka rreth 3.3 miligramë hekur, që është rreth 20% e asaj që trupi juaj ka nevojë gjatë gjithë ditës.

Fasulet dhe bishtajat funksionojnë si për vegjetarianët, ashtu edhe për ata që hanë mish dhe sigurojnë një sasi të mirë hekuri.

6. Pasta

Makaronat, drithërat dhe drithërat e fortifikuara me hekur janë opsione të mira për marrjen e hekurit shumë të nevojshëm.

Megjithatë, ka edhe opsione natyrale. Ato janë të gjitha të pasura me hekur dhe mund të ndihmojnë në rritjen e nivelit të hemoglobinës në gjak.

7) Ushqim i fortifikuar

Ka lloje të ndryshme ushqimesh që janë të fortifikuara me hekur. Ju mund t’i shtoni këto në dietën tuaj nëse jeni vegjetarian ose nuk mund të mbani burime të tjera të hekurit.

 • Drithëra të fortifikuara, të gatshme për t’u ngrënë
 • Makarona të fortifikuara
 • Oriz i bardhë i fortifikuar
 • Lëng portokalli i fortifikuar
 • Ushqimet e bëra nga mielli i bardhë i fortifikuar, si buka
 • Ushqime të bëra nga miell misri i fortifikuar

Ushqimet që duhen shmangur nëse jeni anemikë

Disa lloje ushqimesh ndërhyjnë në përthithjen e hekurit. Si rezultat, marrja e gjithë atij ushqimi të pasur me hekur ndonjëherë mund të jetë e tepërt nëse do të ishte me këto ushqime:

 • Kos
 • Qumështi i papërpunuar
 • Djathë
 • Sardelet
 • Brokoli
 • Tofu
 • Çaj dhe kafe
 • Ushqime që përmbajnë tanine si misri, rrushi, melekuqe

Si mund të merrni më shumë hekur nga dieta juaj?

 • Hani ushqim të pasur me hekur
 • Përfshini në dietën tuaj ushqime që do t’ju ndihmojnë të përthithni hekurin
 • Gatuani ushqimin në një tigan prej gize
 • Gatuani ushqimin për periudha më të shkurtra
 • Përmbahuni nga pirja e çajit ose kafesë me vaktet
 • Konsultohuni me mjekun tuaj dhe zgjidhni suplemente që përmbajnë kripëra hekuri

Si e përdor trupi juaj hekurin nga ushqimet e pasura me hekur?

Hekuri nga ushqimet e pasura me hekur përthithet përmes pjesës së sipërme të zorrës së hollë. Hekuri dietik është i dy llojeve: hekuri hem dhe hekuri johem. Hekuri i hemit rrjedh nga hemoglobina.

Trupi ynë thith hekurin kryesisht nga burimet e hemit. Hekuri hem mund të gjendet në peshk, mish të kuq dhe shpendë. Hekuri johem gjendet kryesisht në burimet bimore. Mishi, ushqimet e detit dhe pula, megjithatë, përmbajnë pak nga të dyja.

Ndjekja e udhëzimeve të dozimit është thelbësore sepse një tepricë e hekurit mund të shkaktojë toksicitet të hekurit.

Konsultohuni me mjekun tuaj, shkoni te një dietolog nëse është e nevojshme dhe merrni një tabelë të duhur diete. Asnjë ushqim nuk mund të shërojë aneminë, por dieta e duhur mund të ndihmojë shumë. Ndiqni mirë dhe anemia nuk duhet të jetë më problem.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika