Usyk shpallet kampion botëror i boksit pas garës me Furyn

Boksieri Oleksandr Usyk është shpallur kampion i pakontestueshëm i boksit në botë, në kategorinë e peshës së rëndë, pas fitores që ka shënuar kundër Tyson Furyt, në garën e zhvilluar në Riad të Arabisë Saudite, në orët e para të së dielës.

Ai ka shënuar fitore ndonëse në fillim të garës Fury ka qenë në përparësi.

Usyk, 37-vjeçari ukrainas është boksieri parë që mban të katër rripat në periudhën e njëjtë në kategorinë e peshës së rëndë prej epokës së ish-kampionit Lennox Lewis në prill të vitit 2000.

Usyk e ka ndryshuar rrjedhën e lojës në rundin e tetë, duke e lënë Furyn të tronditur nga forca e grushteve.

“Faleminderit shumë.. është mundësi e madhe për mua, familjen time, shtetin tim. Është ditë shumë e mirë”, ka thënë Usyk në lot, në një intervistë pas ndeshjes./REL

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika