Vaksinat kundër Covid në SHBA, shteti i Kansasit padit Pfizer

Shteti amerikan i Kansasit ka paditur Pfizer, duke akuzuar kompaninë farmaceutike për “deklarata të rreme” në lidhje me efektivitetin e vaksinave kundër Covid-19 të prodhuara nga kompania.

Padia e ngritur nga prokurori i përgjithshëm i shtetit, Kris Kobah, sfidon gjigantin farmaceutik si për pretendimet në lidhje me efektivitetin e vaksinave në parandalimin e shfaqjes së sëmundjes dhe transmetimin e virusit, ashtu edhe për garancitë fillestare në lidhje me sigurinë e serumeve. Sipas Kansas, Pfizer do të kishte vënë kështu në rrezik shëndetin e banorëve të shtetit.

Në veçanti, Pfizer akuzohet se do të kishte vënë në rrezik shëndetin e qytetarëve duke pretenduar se vaksina nuk i ekspozonte njerëzit ndaj reaksioneve negative dhe duke fshehur të dhënat që lidhnin efektet e vaksinave me rastet e miokarditit dhe komplikimeve për gratë shtatzëna.

Në padinë e ngritur kundër Pfizer, shteti i Kansasit pretendon gjithashtu se kompania “e dinte” që në fillim se efektiviteti i vaksinave ra me shpejtësi pas injeksionit të një doze dhe se vaksinat nuk do të ofronin mbrojtje të mjaftueshme kundër varianteve të mëvonshme të COVID 19.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm Kobah tha në një deklaratë se shteti i Kansasit gjithashtu akuzon Pfizer-in se bashkëpunon me punonjësit e faqeve kryesore të mediave sociale për të “censuruar përmbajtjen kritike” ndaj vaksinave. Në një deklaratë, Pfizer u përgjigj duke thënë se ishte e përgatitur t’u përgjigjej akuzave “në kohën e duhur”./Reuters

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika