Vala e re e sulmeve ruse, lë 10 milionë ukrainas pa energji

Sulmet ruse ndaj Ukrainës po intensifikohen dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka treguar se 10 milionë persona janë pa energji elektrike dhe pa ngrohje si pasojë e goditjes së fundit nga Rusia

Ilustrim

Presidenti Volodymyr Zelensky ka njoftuar se 10 milionë ukrainas janë pa energji pas valës së re të sulmeve me raketa nga Rusia.

Në sulme afro shtatë njerëz janë vrarë.

“Ne po bëjmë gjithçka për të normalizuar furnizimin”, ka thënë Zelensky në një fjalim të enjten në mbrëmje.

Mbrojtja ajrore e Ukrainës arriti të rrëzojë gjashtë raketa lundrimi dhe pesë dronë, ka theksuar ndër të tjera Zelensky.

Vlen të theksohet, se të enjten Rusia e ka goditur Ukrainën me një breshëri raketash, duke goditur kështu më shumë instalime energjetike dhe ndërtesa civile, shkruan BBC.

Ndërsa zyrtarët kanë njoftuar se një fabrikë prodhimi gazi në lindje dhe një fabrikë raketash në Dnipro ishin objektivat e fundit të sulmeve ruse.

Gjersa ka theksuar se ndërprerjet e energjisë më së shumti po i vuan Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi.

Zelensky ka akuzuar Rusinë për shkatërrim të furnizimeve të njerëzve me energji dhe ngrohje.

Rusia ka goditur të enjten e 17 nëntorit objektet energjetike të Ukrainës dhe një fabrikë të madhe raketash në një valë të re sulmesh raketore që zyrtarët ukrainas e denoncuan si terrorizëm.

Në javët e fundit, Rusia është përpjekur të synojë infrastrukturën kryesore të energjisë ukrainase, pas një sërë pengesash në fushën e betejës.

Raketat ruse godasin objektet energjetike të Ukrainës

 

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika