Valentina Bunjaku për angazhimin e asistentit: Nuk jemi të gjithëdijshëm, kemi 50 e-mail në ditë

Është deputetja Valentina Bunjaku Rexhepi nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, (LDK) e cila e ka konsideruar të nevojshme prezencën e një këshilltari apo asistenti për deputetët.

Me anë të një lidhjeje direkte në emisionin “Rreth e rrotull” me Erza Brahushi dhe Lirik Sylmeta në RTV Dukagjini, Bunjaku ka thënë se deputetët kanë shumë angazhime.

“Secili deputet ka nevojë për një asistent, një asistent apo një këshilltar për deputetët është i domosdoshëm sepse deputetët nuk janë të gjithëdijshëm dhe duhet thjesht me pas shumë kohë dhe me u angazhu, sepse deputetëve mbi 50 emaila në ditë u vinë. Veç me i lexu të duhet 3-4 orë e lë me iu përgjigj…”, ka deklaruar Bunjaku.

Kjo e fundit ka thënë se si subjekt politik kanë insistuar se koeficieti i pagave duhet të jetë 125 dhe se paga e e infermierit duhet të jetë e lartë, njëherit edhe ajo e mjekut dhe policëve. Ajo ka përmendur edhe ndryshimet në paga të sistemit gjyqësor, gjersa thotë se të njëjtëve u është bërë dëm.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika