Vasseur e quajti F1 Ferrarin e ri për 2024 një “revolucion”

Ferrari driver Charles Leclerc of Monaco, left, talks with team principal Fred Vasseur, right, before the first practice session for the Formula One Miami Grand Prix auto race, Friday, May 5, 2023, at the Miami International Autodrome in Miami Gardens, Fla. (AP Photo/Lynne Sladky)

Shefi i Ferrari F1 Frederic Vasseur e ka quajtur makinën e re të vitit 2024 një ‘revolucion’ për shkak të përqindjes së komponentëve krejt të rinj që e përbëjnë atë dhe thotë se ai nuk po nënvlerëson madhësinë e hapit që duhet të ndërmarrin për të sfiduar Red Bull.

Ferrari pati një fillim të shkëlqyeshëm në epokën e re të rregullave për vitin 2022, por ndërsa Verstappen dhe Red Bull u kapën me RB18 shumë të rëndë, ata mbetën pa një shans për kampionatin në Maranello.

Vitin e kaluar situata ishte edhe më keq sepse Red Bull ishte më i shpejti që në fillim dhe ju mund të lejonit ndalimin më të hershëm të zhvillimit të makinave ndërsa Ferrari dhe Mercedes ridizajnuan makinat e tyre gjatë sezonit brenda kornizës së mundësive financiare.

Vasseur është i vetëdijshëm se do t’i duhet të bëjnë diçka të veçantë me makinën e re, të cilën publiku do ta shohë për herë të parë më 13 shkurt, për t’u rikthyer në luftën për fitore pasi fituan vetëm një herë në 2023 dhe i dhanë Red Bull-it. humbja e vetme e sezonit, shkruan MaxF1.net.

Numri i fitoreve të Ferrarit në sezonet e fundit është gjithashtu një shqetësim pasi ata kanë fituar vetëm tetë herë në pesë vitet e fundit, duke përfshirë dy sezone radhazi pa fitore në 2020 dhe 2021.

“Revolucion, nuk e di nëse kjo është fjala e duhur, sepse ne kemi pasur të njëjtat rregulla për tre vjet me radhë, kështu që nuk mund ta ndryshoni ndjeshëm situatën ”, komentoi Vasseur për makinën e re të Ferrarit.

“E përsëris, është rreth të dhjetat e sekondës, pra 0.1 ose 0.2% e performancës që kërkojmë. Nuk është se po kërkojmë pesë për qind. Është e sigurt që duhet të bëjmë një hap, nuk e nënvlerësoj atë hap. Ne ndërrojmë 95% të komponentëve në makinë. Ndoshta ne mund ta konsiderojmë atë një revolucion.”

Ferrari ka pasur një shpejtësi të kënaqshme kualifikimi në dy sezonet e fundit pasi në vitin 2022 ishin mesatarisht më afër pozicionit pole (në kualifikimet e thata), me një diferencë mesatare prej vetëm 0.1%.

Vitin e kaluar, Red Bull ishte më afër pozicionit pole me një diferencë prej 0.14%, por Ferrari nuk ishte shumë prapa me një diferencë prej 0.26%.

Por problemi i vërtetë i Ferrarit është shpejtësia në një garë ku ata shpesh ishin më të ngadaltë se jo vetëm Red Bull, por rivalët si Mercedes, McLaren dhe Aston Martin, veçanërisht në pista me degradim më të lartë të gomave.

“Kemi bërë një hap të mirë përpara. Por në fund, është gjithmonë çështje krahasimi ”, është i vetëdijshëm Vasseur.

“Mund ta përmirësosh veten 100%, por nëse të tjerët përmirësohen 120%, do të dukesh budalla. Nëse përmirësohen 80%, do të dukeni si hero. Gjëja më e rëndësishme është të vazhdojmë të shtyjmë, të vazhdojmë të zhvillohet, të kemi drejtues që janë në qendër të projektit dhe të përfshirë plotësisht në zhvillim. Mendoj se deri tani jemi në drejtimin e duhur”.

Ferrari fitoi titullin e fundit të shoferit në vitin 2007, dhe titullin e fundit të konstruktorit në 2008. Ata ishin të fundit në garë për titullin e pilotëve deri në garën e fundit të sezonit 2012, kur Alonso humbi nga Vettel në një garë dramatike të mbushur me kthesa në Brazil.

Seria më e gjatë e Ferrarit pa titullin e pilotit prej 21 vitesh shkoi nga titulli i Scheckter në 1979 në titullin e Schumacher në 2000, por Ferrari tani është rrezikshëm afër përsëritjes së këtij dështimi pasi kanë kaluar më shumë se 16 vjet që nga triumfi i Raikkonen në 2007.

Shikuesit në Kroaci do të vazhdojnë të jenë në gjendje të ndjekin programin e kanalit sportiv rajonal Sport Klub në Telemachu, Total TV, OptiTV dhe përmes platformës EON, e cila është e disponueshme për të gjithë shikuesit.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika