Vazhdimi i jetës pranë rrënojave të shtëpisë së shkatërruar

Zinaida Baranchuk për herë të fundit e kishte parë shtëpinë e saj njëkatëshe në këmbë më 24 mars, para se të futej në një strehë kundër bombardimeve ruse

Rrënojat në Kiev
Rrënojat në Kiev

Granatimet kishin rënë mbi Irpin, qytetin e Zinaida Baranchuk në veriperëndim të Kievit, gjatë pushtimit të Ukrainës nga forcat ruse që filluan kohë më parë. Nga bombardimet, pensionerës ukrainase i është shkatërruar shtëpia.

Ushtarët rusë janë zhdukur, por se 72-vjeçarja nuk e ka idenë se sa kohë do t’i duhet të jetojë në një karvan pranë rrënojave të shtëpisë ku banoi për më shumë se 40 vjet.

Ajo ishte në dhomën e gjumit kur një plumb zbarkoi jashtë portës së saj dhe thyen të gjitha dritaret në shtëpi.

“Kemi kaluar natën. Dhe kur u ktheva në mëngjes, nuk kishte shtëpi. Mbeti vetëm tym. Ajo zgjati dy ditë.”

Zinaida Baranchuk
Zinaida Baranchuk

Me çatinë, dyert dhe dritaret e hedhura në erë dhe pasuritë e shkatërruara e të mbuluara me mbeturina, të vetmet gjëra që ende mbeten të paprekura në shtëpinë e Baranchuk janë muret me tulla që bashkëshorti i saj i ndjerë i kishte vendosur me duart e tij.

“Unë ende nuk mund ta besoj. Thjesht mendoj se është një makth. Nuk mund ta besoj, por duhet. Dhe këto emocione, është thjesht e pakëndshme t’i shikosh tani. Është turp.”

Ajo tha se e vetmja siguri e saj ishte se ajo nuk mund të jetojë ende në rimorkio kur të vijë dimri. Në karvan jeton edhe djali i saj 41-vjeçar, Serhiy.

Ajo ndez qirinj në karvanin e saj pasi e ndihmon të përqendrohet në paqen, qetësinë dhe gjërat e mira, tha ajo, por shtëpia e saj nuk është kurrë larg mendimeve të saj.

“Do të doja ta rindërtoja, por nuk kam para, forcë apo shëndet për të. Unë dua që e njëjta ndërtesë të qëndrojë përsëri këtu. Një ndërtesë e rregullt njëkatëshe, me të gjitha komoditetet e saj. Një çati sipër, e ngrohtë, me dritë dhe ujë”, është shprehur ajo.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika