Vazhdojnë reshjet e shiut, rrezik për vërshime në veri e veriperëndim

Reshjet e shiut që kanë filluar sot do të vazhdojnë edhe nesër në intensitet më të lartë. Nga Instituti Hidrometeorologjik I Kosovës, kanë treguar për RTV Dukagjinin së pjesët më të rrezikuara nga vërshimet këtë javë janë komunat veriore dhe ato veriperëndimore të Kosovës

Reshjet e shiut që shkaktuan vërshime në Kosovë gjatë javës së kaluar, janë rikthyer këtë të hënën dhe pritet të vazhdojnë edhe së paku të martën.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, reshje në intensitet të lartë do vazhdojnë për këto dy ditë e pritet të qetësohen në ditët tjera.

Si pasojë e kësaj, Bashkim Kastrati nga ky Institut, për televizionin Dukagjini, ka bërë të ditur se cilat rajone të Kosovës janë më të rrezikuara nga vërshimet.

Bashkim Kastrati nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka thënë se “Edhe gjatë ditëve në vijim planifikohet që do të ketë reshje, sot e nesër. Fatkeqësisht duke pasur parasysh që nivelet e lumenjve kanë qenë të larta gjatë vërshimeve duhet të kemi kujdes pasi mund të ketë sërish vështërsi në disa zona. Sasia e reshjeve pritet të jetë më e lartë në pjesën veriore dhe veripërendimore të Kosovë, por reshje do të ketë edhe në pellgjet të tjera lumore”.

Një nga zonat që ishte e prekur nga vërshimet e së enjtes ishte edhe komuna e Deçanit.

Nga kjo komunë thonë të kenë bërë intervenime në disa pika më të rrezikuara derisa shtojnë se kanë një vlerë të përafërt të dëmeve.

Izet Zenuni, drejtor për Mbrojtje, Shpëtim dhe Shërbime Publike në komunën e Deçanit ka thënë se  “Është intervenu te Baballoqi dhe kemi pasur deme më pak këtë herë. Jemi në procesë të vlersimit të demëve dhe jemi gati në përfundim të raportit. Përafersishtë vlera mund të shkoj në gjysmë milioni euro I demëve nga këto vërshim që ishinë”.

Komunat me të dëmtuara nga vërshimet e javës së kaluar ishin, Skenderaj, Mitrovica e Klina.

Temperaturat priten të ulën në fund të kësaj jave, sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës në disa zona mund të ketë edhe borë.

 

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika