Vazhdon dezinsektimi kundër rriqrave në Malishevë

Komuna e Malishevës është duke vazhduar me fushatën e dezinsektimit kundër rriqrave në zonat e rrezikuara endemike

Dezinsektimi kundër rriqrave në Malishevë

Komuna e Malishevës ka vazhduar me iniciativën për dezinsektimin kundër rriqrave.

Përmes një njoftimi për media në faqen e tyre zyrtare në Facebook kanë bërë të ditur se dezinsektimi është duke u bërë në zonat që konsiderohen endemike dhe në ato zona ku janë shënuar më shumë raste të thumbimeve nga rriqrat.

Po ashtu, në komunikatën e tyre thuhet se menaxhimi i situatës është duke u bërë sipas planifikimit dhe se nuk kanë hasur në ndonjë pengesë që do ta ndalonte dezinesktimin e zonave të rrezikshme.

“Sipas shtabit komunal për menaxhimin e situatës me EHKK në Komunën e Malishevës, realizimi i fushatës së dezinsektimit, është duke vazhduar sipas planifikimit dhe deri më tani nuk janë shënuar pengesa në realizimin e dezinsektimit, si dhe kjo është pritur mirë nga ana e qytetarëve në vendbanimet ku është realizuar dezinsektimi”, thuhet në njoftimin e tyre.

Komuna e Malishevës përballet me problemin e rriqrave çdo sezonë të verës. Për dallim prej disa vendeve të tjera, rriqrat në Malishevë janë helmuese.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika