Vdes gazetari i pestë duke mbuluar luftën Rusi-Ukrainë

Një reportere ruse ka vdekur nga granatimet ruse, gjersa po filmonte shkatërrimin në një qendër tregtare në Kiev, duke u bërë  gazetarja e pestë që vritet, që nga pushtimi i Moskës, më 24 shkurt.

Sergiy Tomilenko, kreu i sindikatës së gazetarëve ukrainas, ka deklaruar vdekjen në një deklaratë në Facebook, duke thënë se Oksana Baulina po raportonte për pasojat e një granatimi. Gazetarja në fjalë kishte raportuar nga Kievi dhe qyteti perëndimor i Lviv për portalin “The Insider”, këtë e ka deklaruar gazeta në fjalë.

Sipas gazetës “The Insider”, gazetarja në fjalë kishte dërguar më parë disa raporte nga Kievi dhe nga qyteti perëndimor i Ukrainës, Lviv.

Oksana Baulina më parë ka punuar, gjithashtu, për Fondacionin Kundër Korrupsionit të liderit rus të opozitës, Alexander Navalny.

Në postimin e bërë nga gazeta “The Insider” u shprehet ngushëllime të thella për familjen dhe miqtë e gazetares.

Baulina është një nga pesë gazetarët që janë vrarë në një muaj luftë. Ndërsa, nga sulmi që ndodhi në lagjen Podolsky të Kievit, janë plagosur edhe 2 persona.

Të paktën katër reporterë të tjerë janë vrarë gjatë konfliktit Rusi-Ukrainë Brent Renaud, një regjisor amerikan, Evgeny Sakun, një kameraman i televizionit Kyiv, kameramani irlandez Pierre Zakrzewski dhe producentja ukrainase Oleksandra Kuvshynova.

Ekipet e lajmeve televizive botërore kanë përshkruar se kanë qëlluar ndaj gazetarëve edhe pse e kanë identifikuar veten si gazetarë, duke nxitur spekulime se ata ishin shënjestruar me qëllim.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika