Vdes gazetari i pestë duke mbuluar luftën Rusi-Ukrainë

Një reportere ruse ka vdekur nga granatimet ruse, gjersa po filmonte shkatërrimin në një qendër tregtare në Kiev, duke u bërë  gazetarja e pestë që vritet, që nga pushtimi i Moskës, më 24 shkurt.

Sergiy Tomilenko, kreu i sindikatës së gazetarëve ukrainas, ka deklaruar vdekjen në një deklaratë në Facebook, duke thënë se Oksana Baulina po raportonte për pasojat e një granatimi. Gazetarja në fjalë kishte raportuar nga Kievi dhe qyteti perëndimor i Lviv për portalin “The Insider”, këtë e ka deklaruar gazeta në fjalë.

Sipas gazetës “The Insider”, gazetarja në fjalë kishte dërguar më parë disa raporte nga Kievi dhe nga qyteti perëndimor i Ukrainës, Lviv.

Oksana Baulina më parë ka punuar, gjithashtu, për Fondacionin Kundër Korrupsionit të liderit rus të opozitës, Alexander Navalny.

Në postimin e bërë nga gazeta “The Insider” u shprehet ngushëllime të thella për familjen dhe miqtë e gazetares.

Baulina është një nga pesë gazetarët që janë vrarë në një muaj luftë. Ndërsa, nga sulmi që ndodhi në lagjen Podolsky të Kievit, janë plagosur edhe 2 persona.

Të paktën katër reporterë të tjerë janë vrarë gjatë konfliktit Rusi-Ukrainë Brent Renaud, një regjisor amerikan, Evgeny Sakun, një kameraman i televizionit Kyiv, kameramani irlandez Pierre Zakrzewski dhe producentja ukrainase Oleksandra Kuvshynova.

Ekipet e lajmeve televizive botërore kanë përshkruar se kanë qëlluar ndaj gazetarëve edhe pse e kanë identifikuar veten si gazetarë, duke nxitur spekulime se ata ishin shënjestruar me qëllim.

Shija e redaktorit

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Botim i ri edukativ – “Shprehi të mira, fëmijë të...

Në kuadër të lëndës me zgjedhje “Edukimi për shëndetin”, klasat e dyta, nga viti shkollor 2024/25, do të kenë në bankat shkollore librin "Shprehi...

Të fundit nga rubrika