Vdes në moshën 58-vjeçare, Gianluca Vialli ish-sulmuesi i Italisë

Gianluca Vialli la rolin e tij si trajner me Italinë në dhjetor, duke përmendur nevojën e tij për t'iu nënshtruar trajtimit për kancerin pankreatik. Ish-sulmuesi i Italisë dhe Chelseas u diagnostikua me sëmundjen për herë të dytë në vitin 2021 dhe më 6 janar të vitit 2023 ka ndërruar jetë

Gianluca Vialli

Ish-sulmuesi i Italisë, Gianluca Vialli, ka vdekur në moshën 58-vjeçare. Vialli, i cili luajti për Chelsean gjatë një karriere të shkëlqyer përpara se të bëhej trajner i klubit, ishte duke u trajtuar për kancerin e pankreasit.

Ai e filloi karrierën e tij në Cremonese, klubi i tij i lindjes, përpara se të luante në Serie A për Sampdoria dhe Juventus, dhe përfundoi karrierën e tij si lojtar në Chelsea përpara se të shkonte në menaxhim dhe trajner.

Ai shënoi 16 gola në 59 paraqitje për Italinë dhe u shfaq në skuadrat e Azzurrit në Kupën e Botës 1986 dhe 1990.

Javët e fundit u njoftua se Vialli do të largohej nga detyra e tij si shef delegacioni me ekipin italian për t’u fokusuar në trajtimin e tij për kancerin pankreatik.

Vialli luajti për Cremonese, Sampdoria dhe Juventus përpara se të bashkohej me Chelsean në 1996.

Ai ishte ribashkuar vonë në formacionin e Italisë me trajnerin kryesor, Roberto Mancini, ish-partneri i tij në sulm në Sampdoria, dhe Vialli shpresonte se ai do të ishte në gjendje të rifillonte rolin e tij në ekipin kombëtar.

Në 1998 ai u bë lojtar-menaxher i Bluve pas largimit të Ruud Gullit dhe atë vit e çoi klubin drejt lavdisë në Kupën e Ligës, Kupën e Fituesve të Kupës UEFA dhe Superkupën UEFA.

Vialli e përfundoi karrierën e tij si lojtar në fund të sezonit 1998/99 për t’u fokusuar në menaxhim dhe Chelsea do të fitonte Kupën FA dhe Charity Shield në 2000 nën drejtimin e italianit, përpara se ai të shkarkohej në fillim të sezonit 2000/01.

Vialli njoftoi se i ishte nënshtruar radioterapisë dhe kimioterapisë në nëntor 2018, pasi ishte diagnostikuar me kancer një vit më parë. Fillimisht atij iu dha e qartë në prill 2020, por në dhjetor 2021 ai njoftoi se sëmundja ishte kthyer.

Chelsea ka shkruar në Twitter: “Do t’ju mungojë shumë. Një legjendë për ne dhe për të gjithë futbollin. Pusho në paqe, Gianluca Vialli”.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika