Vdes producenti i “Titanic”, Jon Landau

Ka vdekur në moshën 63-vjeçare Jon Landau, producenti fitues i çmimit “Oscar” për disa prej filmave me fitimet më të larta në botë të të gjitha kohërave, duke përfshirë “Titanic” dhe “Avatar”

Jon Landau Foto: Associated Press

Ka vdekur në moshën 63-vjeçare Jon Landau, producenti fitues i çmimit “Oscar” për disa prej filmave me fitimet më të larta në botë të të gjitha kohërave, duke përfshirë “Titanic” dhe “Avatar”.

Landau, i cili ishte për një kohë të gjatë partner producent i regjisorit James Cameron, thuhet se vdiq të premten pasi jetoi me kancer për më shumë se një vit.

Motra e tij, Tina konfirmoi vdekjen e tij në rrjetet sociale, duke e quajtur atë “vëllain më të mirë që një vajzë mund të ëndërronte ndonjëherë”, raporton BBC.

Landau ishte djali i producentëve të Hollivudit Ely dhe Edie Landau dhe për një kohë ishte udhëheqës në kompaninë e prodhimit të filmit “20th Century Fox”, duke mbikëqyrur filmat si: The Last Of The Mohicans dhe Die Hard 2.

Përkrah Cameronit, ai ndihmoi në krijimin e hitit të vitit 1997, “Titanic”, i cili ishte filmi i parë që e kaloi shifrën prej 1 miliard dollarësh në arkat botërore.

Filmat e mëvonshëm “Avatar” dhe vazhdimi i tij “Avatar: The Way of Water”, të cilët u publikuan në vitin 2009 dhe 2022 respektivisht, vazhduan të thyenin rekordin e Titanikut.

Landau gjithashtu bashkëprodhoi filma të tjerë hit, duke përfshirë “Honey”, “I Shrunk the Kids” dhe “Dick Tracy”, dhe mbajti një pozicion drejtues në kompaninë e prodhimit të Cameron Lightstorm Entertainment.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika