Vdiq dramaturgu, Haqif Mulliqi

Ka ndërruar jetë dramaturgu i njohur, Haqif Mulliqi. “The Kosowars”, “Komemorativisht”, “Komedia apo marrëzia njerëzore” dhe “Parfumeria” janë disa nga dramat më të njohura të tij

Dramaturgu, gazetari dhe profesori, Haqif Mulliqi ka ndërruar jetë të martën.

Lajmin e ka dhënë e bija e tij me anë të një postimi në Facebook.

“Babi na la. Dashnisë tonë ma të madhe iu ndalën dhimbjet, për me na fillu neve dhimbja e përjetshme. Për detajet e ceremonisë ju njoftojmë më vonë”, ka shkruar ajo.

Mulliqi ka lindur në Pejë.

I njëjti ka përfunduar studimet master në psikologji dhe në filologji.

Veprat e tij zunë vend në teatrot në Kosovë, Shqipëri e Maqedoni.

“Alo 1991”, “Trenat”, “Komedia”, “Ruleti ballkanik”, “Një varr për majorin e mbretit” janë disa nga veprat e tij. Ndërsa “The Kosowars”, “Komemorativisht”, “Komedia apo marrëzia njerëzore” dhe “Parfumeria” janë dramat e tij të shfaqura në teatrin që themeloi vet në vitin 2002, Teatrin Alternativ “Kosova”.

Ishte mësimdhënës në Fakultetin e Arteve në Prishtinë, në degën e dramaturgjisë.

Ndërkaq karrierën në gazetari e zhvilloi në “Bota e Re” për ta vazhduar më vonë në gazetat kroate dhe gazetën në Zagreb, “Potlet”.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika