Vela: Regjimi aktual në Serbi mendon dhe vepron si regjimi i Millosheviqit

Blerimi Vela, shef i kabinetit të presidentes, Vjosa Osamnit


“Regjimi aktual në Serbi mendon dhe vepron si regjimi i [ish-kasapit të Ballkanit Sllobodan] Milosheviqit që kërkon të imponojë dominimin e Serbisë mbi ish-Yogosllavin”.

Kështu e ka vlerësuar pushtetin në Serbi, Shefi i Kabinetit të Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, Blerim Vela.

Më tej, Vela ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është duke mbivlerësuar Serbinë dhe se Vuçiq mendon se po qeveris një shtet të fuqishëm.

“Në fakt po kryeson një shtet xhuxh që humbi 700 mijë qytetarë në 10 vjet”, ka deklaruar Vela, teksa ka shtuar se “është koha për një kontroll të realitetit!”.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika