Vela: Serbia është vendi i sëmurë i rajonit tonë, pa pendim për krimet që ka kryer në vitet e ’90-ta

Blerim Vela, shef i kabinetit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar ndaj mohimit që janë duke i bërë zyrtarët e lartë të shtetit serb gjenocidit në Kosovë të shkaktuar nga aparati shtetëror i Serbisë në 1999.

Sipas Velës, ngjarja e Reçakut është ajo që ia ka hequr maskën politikës së shtetit të Serbisë para botës demokratike.

“Masakra e Reçakut e vitit 1999, shpërfaqi politikën gjenocidale të Serbisë ndaj shqiptarëve në Kosovë”.

“Sot, nivelet më të larta të regjimit të Vuçiq-it ende e mohojnë këtë krim të tmerrshëm lufte”.

“Serbia është vendi i sëmurë i rajonit tonë pa pendim për krimet që ka kryer në vitet 1990”, ka shkruar Vela në  Twitter.

Vela ka përfunduar duke thënë se ngjarja se Reçakut nuk do të përsëritet “kurrë më”.

Republika e Kosovës ende nuk e ka paditur shtetin e Serbisë për gjenocidin që ia ka shkaktuar popullit shqiptar.

Serbia, përveç se ka kryer gjenocid në Kosovë, ende po vazhdon ta mohojë masakrën e Reçakut

 

Ministri i Punës dhe Mirëqenies i Serbisë, Nikola Selakoviq, ka vazhduar të propagandojë, duke mohuar gjenocidin që e ka kryer aparati shtetëror i Serbisë në Kosovë ndaj popullatës shqiptare civile.

Selakovç e ka akuzuar ish-ambasadorin e OSBE-së, William Walker se ky i fundit e ka keqpërdorur OSBE-në.

Selakoviq ka vazhduar propagandën duke thënë, “manipulimi i shkathët i përfaqësuesve të bashkësisë ndërkombëtare nën firmën e OSBE-së dhe udhëheqjen e William Walker e shndërroi këtë veprim antiterrorist në shkak të agresionit të NATO-s kundër atdheut tonë në vitin 1999”, raporton Tanjug, përcjell Dukagjini.com.

Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk do të ketë paqe në Ballkanin Perëndimor përderisa në krye të Serbisë është ish-ministri i Millosheviç-it.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

Të fundit nga rubrika