Vende të lira dhe të paeksploruara për t’u vizituar në maj

Muaji maj është një kohë e përkryer për të udhëtuar pasi temperaturat rriten dhe ka më pak turistë. Pra, nëse ndiheni gati për pushime, mos shikoni më larg se këto destinacione të lira dhe të paeksploruara në mbarë botën që janë në kulmin e tyre këtë periudhë të vitit.

Muaji maj shënon një lamtumirë të hidhur për pranverën, me verën që fillon të depërtojë ngadalë në ajër. Është një kohë e përkryer për të udhëtuar pasi temperaturat rriten dhe ka më pak turistë.

Pra, nëse ndiheni gati për pushime, mos shikoni më larg se këto destinacione të lira dhe të paeksploruara në mbarë botën që janë në kulmin e tyre këtë periudhë të vitit.

1.Napoli, Itali

Përfaqësimi i pamerituar i keq i Napolit me turistët do të thotë se është jashtëzakonisht i përballueshëm dhe autentik i shijshëm. Do të shijoni picën më të mirë të jetës suaj dhe do të keni mundësinë të eksploroni disa nga monumentet më të bukura, të cilat mbeten pas nga një e kaluar e largët ku ky qytet ishte ndër më të begatët në Evropë.

2.Tangier, Marok

I njohur për shekuj si porta e Evropës për në Afrikë, Tangier është një qytet port me një histori letrare magjepsëse, ushqim magjepsës dhe plazhe të freskëta. Xhamia e Madhe është një domosdoshmëri për t’u vizituar, dhe çmimet këtu janë po aq miqësore sa njerëzit.

3.Stamboll, Turqi

Nga Hagia Sophia e famshme te Pallati Topkapı, Stambolli është një perlë e qytetit. Ndonëse nuk mund të themi në asnjë mënyrë se është i paprekur nga turistët, ai ruan një atmosferë misterioze dhe është në maksimumin e tij në muajin maj për sa i përket mos mbipopullimit.

4.Mexico City, Meksikë

Jo ndryshe nga Napoli, kryeqyteti i Meksikës ka disi një histori kriminale, por të qenit po aq i sigurt tani sa shumica e qyteteve të tjera të mëdha në mbarë botën e bën të domosdoshëm vizitën sa më shpejt të jetë e mundur. Skena e tij e artit po lulëzon, me galeri që shfaqen në çdo cep. Kultura është pjekur në të gjithë qytetin, nga teatri te muzika dhe ju do të merrni një shije autentike që është e vështirë të arrihet në Riviera Maya.

5.Kartagjena, Kolumbi

I themeluar në vitin 1533, ky fshat port shtrihet në bregun verior të Kolumbisë dhe mirëpret vizitorët me plazhet supreme, një qytet të vjetër ndjellës dhe arkitekturë mahnitëse koloniale.

 

Të fundit nga rubrika