Vendet evropiane që preferohen për të rinjtë

Nuk do të thonim kurrë se aventura është e rezervuar vetëm për të rinjtë, por do të thoshim se vitet tuaja të reja janë një kohë për të pasur aventura.

Evropa
Evropa

Kontinenti i vjetër, Evropa ofron pamje magjike. Nga udhëtimi në ishull në Greqi te kalimi me shpejtësi në një vend të çudirave dimërore të tërhequr nga një tufë huskish, këto janë udhëtimet më të mira evropiane që duhet të nisni përpara se të arrini të 30-at.

1. Odisea e Ishullit Grek në Cyclades

Shkruani legjendën tuaj greke në këtë aventurë të spërkatur nga dielli rreth Cyclades që fillon në Athinë. Pas një turneu në Akropol, duke rrahur turmën dhe duke ngrënë me pjata lokale në lagjen e nënvlerësuar Keramikos, mëngjesin tjetër, niset për në ishullin Milos, ndërsa dielli hedh monedha ari në sipërfaqen e Egjeut.

Pasi të keni eksploruar rrugicat e zbardhura dhe plazhet e qeta në Milos, do të shkoni në Naxos atmosferik, ku do të mësoni se si të gatuani një vakt tradicional grek me tre pjata. Santorini me ato pamje ikonike të kodrës është ndalesa juaj e fundit.

1. Odisea e Ishullit Grek në Cyclades
Odisea e Ishullit Grek në Cyclades

2.Bregdeti dalmat i Kroacisë

Ka të paktën 101 arsye për të vizituar Bregun Dalmat në Kroaci dhe kjo aventurë mbulon pothuajse të gjitha, duke filluar me dy netë në Splitin joshës. Më tej, kalon në ishullin e bukur dhe adhurues të festës, Hvar, me një qendër romantike të qytetit mesjetar dhe plazhe të veshura me bar.

Ne ju sugjerojmë të përfundoni shoqërimin tuaj këtu, sepse ndalesa tjetër në ishullin Vis ka të bëjë me një izolim të qetë, ndërsa eksploroni plazhet e egra dhe shpellat detare të ngjashme me shpellat. Korçula është më pas, e mbushur me vreshta dhe ullishte, dhe ku mund të provoni verëra të freskëta vendase.

Më në fund, do të vizitoni Dubrovnikun dhe do të provoni disa goca deti të shijshme me kripë përpara se të shkoni në shtëpi.

2.Bregdeti dalmat i Kroacisë
Bregdeti dalmat i Kroacisë

3.Nga Amalfi në Pulia: Turi i plotë i Italisë Jugore

Të vetmit njerëz që do të argumentonin se Italia Jugore nuk është pjesa më e bukur e vendit janë italianët veriorë. Për këdo tjetër, fundi i këmbës së çizmes së Italisë krenohet me vendet më të bukura si kartolina – nga Matera në Positano.

Ky turne i merr të gjitha, duke filluar nga Napoli, shtëpia shpirtërore e picës. Por nuk është vetëm pica për të cilën krenohet qyteti, siç do ta zbuloni në një turne me ushqim në rrugë. As, siç do të zbuloni më pas në një ekskursion njëditor, Bregu i Amalfit nuk është vetëm për pozuesit në Instagram apo rajoni i Pulias vetëm për vajin e ullirit.

3.Italia Jugore
Italia Jugore

4.Ik në shkretëtirën e ngrirë të Islandës

Nëse mendoni se Islanda duket mirë në foto, thjesht prisni derisa ta shihni personalisht. Një vizitë do t’ju çojë në disa nga pamjet spektakolare anembanë vendit, duke filluar me një darkë me tre pjata me specialitete islandeze në Reykjavík.

Nga kryeqyteti, do të niseni për të eksploruar rajonin jashtë radarit të Borgarfjörður në perëndim të egër për ujëvarat epike dhe fshatrat simpatikë përpara se të shijoni monumentet natyrore në Rrethin e Artë duke përfshirë Gejsirin dhe qiellin- zhytja në ujëvarën Gullfoss dhe shpejtësia nëpër një akullnajë me një makinë dëbore.

Gjysma e fundit e udhëtimit përfshin një shëtitje në plazh vullkanik dhe një zhytje me avull në Lagunën Blu gjeotermale.

4.Islanda
Islanda

Të fundit nga rubrika