Vendet më të mira për një pushim pranveror aziatik

Pranvera është një kohë emocionuese dhe e pasur kulturore për të vizituar Azinë

Tajlandë
Tajlandë

Kjo është kur kontinenti feston, me festat e pranverës që sjellin ngjyra dhe zhurmë në rrugë pas dimrit. Kapni Songkran në Tajlandë, vizitoni Japoninë në Javën e Artë dhe shihni Ditën e Ribashkimit në Vietnam.

Moti do të jetë ende i freskët dhe kryesisht i thatë me kushte të shkëlqyera për ecje dhe pushim në plazhe.
Për të frymëzuar arratisjen tuaj të ardhshme, këto janë destinacione të mira për një pushim pranveror aziatik.

1.Tajlanda jugore, për aventura dhe festivale në ishull

Pranvera është një kohë e lavdishme e vitit për të eksploruar Tajlandën jugore, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar për një pushim në plazh. Vizitojeni në maj dhe mund t’i bashkoheni edhe luftimeve ujore të festivalit Songkran. Ju do të filloni viziten tuaj dhe ta përfundoni në Phuket.

Ju do të kaloni natën në një shtëpi me trap lundrues në liqenin Khao Sok përpara se të vizitoni lagunat, shkëmbinjtë gëlqerorë, plazhet e Krabit dhe të lundroni nëpër ishujt Andaman në kërkim të kafshëve të egra e perëndimeve të zjarrta.

1.Tajlanda jugore, për aventura dhe festivale në ishull
1.Tajlanda jugore, për aventura dhe festivale në ishull

2.Shri Lanka, për turne në grup dhe kuzhinë autentike

Pranvera është një kohë unike për të eksploruar Shri Lankën, ndërsa misioni në vendet jugperëndimore sapo po fillon, ju do t’i shpëtoni turmave dhe do të shihni vendin të përtërirë nga shiu. Turnet zakonisht fillojnë në Colombo, përpara se të lëvizë në veri për të vizituar tufat e elefantëve të Parkut Kombëtar Minneriya dhe kështjellën shkëmbore Sigiriya.

2.Sri Lanka, për turne në grup dhe kuzhinë autentike
2.Shri Lanka, për turne në grup dhe kuzhinë autentike

3.Vietnam, për ushqim në rrugë dhe shëtitje rurale

Muaji maj është një kohë e bukur për të eksploruar orizinat veriore dhe peizazhet karstike të Gjirit Lan Ha. Vizitën fillojeni me ushqimin e rrugës në Hanoi, një shëtitje në fshat dhe një lundrim në gjiret gëlqerore përgjatë bregut. Merrni trenin në jug për në kryeqytetin e vjetër perandorak të Hue, përpara se turneu të përfundojë me një turne në këmbë në Hoi An të lashtë.

3.Vietnam, për ushqim në rrugë dhe shëtitje rurale
3.Vietnam, për ushqim në rrugë dhe shëtitje rurale

4.Nepal, për ekskursione kulturore dhe mësime gatimi

Marsi deri në maj është stina e pranverës në Nepal dhe koha më e mirë për ecje. Vizitorët zakonisht kombinojnë ecjen në Himalayan me ekskursione kulturore dhe safari të kafshëve të egra. Ju do ta filloni udhëtimin me një darkë nepaleze në Katmandu përpara se të eksploroni vargmalin Annapurna rreth Pokhara. Nga këtu, ju do të shkoni në jug në pyjet tropikale të Parkut Kombëtar Chitwan, ku mund të dalloni thjesht një tigër të Bengalit.

4.Nepal, për ekskursione kulturore dhe mësime gatimi
4.Nepal, për ekskursione kulturore dhe mësime gatim

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika