Vendet më të mira për të provuar çajin turk në Stamboll

Dikush mund të thotë se gjithçka në Turqi fillon me një filxhan çaj turk. Ky është një simbol i mikpritjes orientale, një dëshirë për shëndet të mirë, një shenjë e dashurisë dhe respektit të sinqertë

Foto ilustrim

Ata që kanë vizituar Turqinë dhe që kanë provuar të paktën një herë në jetën e tyre çaj autentik turk, nuk do ta harrojnë kurrë shijen e tij të pasur dhe aromën tërheqëse.

Shumë turistë, duke ditur për çajin e veçantë turk dhe cilësinë e tij të lartë, e sjellin atë në shtëpi me shpresën për të marrë një copë Stamboll me vete. Megjithatë, një çaj i tillë duket të jetë i ndryshëm nga çaji i vërtetë turk, pasi pirja e tij është e ndryshme dhe përmasat e veçanta të gjetheve të çajit dhe ujit mund të mos respektohen. Çaji i vërtetë i përgatitur siç duhet shërbehet vetëm në Turqi.

Po kështu, i dalluar për mikpritjen e tij Stambolli ka shumë të ashtuquajtura kopshte çaji ose çajore ku mund të shijoni shijen e kësaj pijeje të vjetër nën hijen e pemëve shekullore dhe të ndjeni atmosferën relaksuese të qytetit. Këtu do të gjeni një listë me disa kafene çaji në Stamboll që për mendimin tim ia vlen të vizitohen.

  1. Dem Moda

Nëse nuk keni dëgjuar më parë se çaji turk ka varietetet e veta, atëherë duhet të vizitoni patjetër Dem Moda. Kjo kafene është e vendosur në lagjen e gjallë dhe rinore të Moda, ku mund të takoni shumë turistë, të mëparshëm vendas dhe të rinj të Stambollit. Pra, për argëtim dhe shoqëri të këndshme ka shumë të ngjarë të vini këtu.

Një plus i madh i këtij vendi është se Dem Moda shërben ëmbëlsira të shijshme dhe delikate, të cilat tërheqin kaq shumë vizitorë.

  1. Kaffa Çay Kahve

Nëse jeni në Üsküdar, ju këshilloj të mos shkoni larg dhe të shikoni Kaffa Çay Kahve me një dizajn mjaft minimalist por elegant. Mund të uleni si jashtë ashtu edhe brenda dhe të pini një filxhan çaj aromatik dhe ngrohës turk. Ne ju rekomandojm gjithashtu të provoni ëmbëlsirën lokale Sütlaç, e cila vlerësohet shumë nga vizitorët. Sütlaç është një ëmbëlsirë tradicionale e ëmbël e bërë nga qumështi dhe orizi, një lloj pudingu orizi. Në Kaffa Çay Kahve, kjo ëmbëlsirë është bërë në shtëpi dhe duhet të jetë e domosdoshme në listën tuaj.

Ajo që është më e këndshme për syrin dhe portofolin tuaj është se kjo kafene është vërtet e lirë. Pra, pas një shëtitje, sigurohuni që të hidhni një sy këtu. Përveç kësaj, vendndodhja është e përshtatshme – afër stacionit të metrosë Üsküdar.

  1. Çengelköy Çinaraltı

Kafeneja tjetër mjaft e famshme që ia vlen të vizitohet në kërkim të vetmisë dhe çajit të vërtetë turk është Çengelköy Çinaraltı. Për më tepër, ndodhet pikërisht në bregun e Bosforit. Të ulur në buzë të ujit, jo vetëm që mund të pushoni nga ngutja e qytetit, por edhe të shijoni pamjet mbresëlënëse të Bosforit dhe jahtet me vela të njerëzve vendas dhe anijeve turistike.

Ky vend është gjithashtu i njohur për shumë njerëz, sepse këtu janë filmuar disa skena romantike në serialet turke, kështu që për adhuruesit e telenovelave, është gjithashtu një kafene që duhet parë në Stamboll.

  1. Beta Yeni Han

Beta Yeni Han ose e ashtuquajtura Beta Tea House është një vend komod dhe i qetë, pavarësisht se ndodhet pranë Pazarit të Erëzave. Thuhet se kjo çajtore është një oaz i heshtur në zemër të pazarit duke pasur një atmosferë të këndshme dhe deri diku freskuese. Menuja përmban më shumë se 30 lloje çaji nga Kina, Japonia, India, Afrika, duke përfshirë çajrat e bardhë, të zi, jeshil dhe të gjitha llojet e çajrave bimor, dhe, natyrisht, çaji i zi klasik turk kurorëzon këtë koleksion.

Përveç kësaj, këtu do të gjeni një përzgjedhje të mirë të ëmbëlsirave si torta Trileçe, torta Latte, varietete Cheesecake, Tortë Mozaik, Tortë Profiterole etj. Për më tepër, në Beta Yeni Han mund të blini edhe çajin që keni provuar.

  1. Pierre Loti

Një tjetër kafene po aq e njohur për një kalim kohe të këndshme gjatë pirjes së çajit turk është kafeneja Pierre Loti. Është emërtuar kështu për nder të Pierre Loti pseudonimi letrar i oficerit dhe shkrimtarit francez Louis Marie-Julien Viaud të cilit i pëlqente të ulej në këtë kafene dhe të pinte llullën e tij.

Kafeneja ndodhet në majë të një kodre dhe mund të jetë e vështirë të arrish këtu me rrugë, ndaj ju këshillojm të përdorni teleferik.

Në mot të mirë, tavolinat shërbehen në tarracën e jashtme dhe ofron pamje magjepsëse të gjithë pjesës qendrore rreth Bririt të Artë. Siç e keni kuptuar tashmë, ky vend është mjaft i mbushur me turistë që vijnë këtu jo vetëm për të admiruar pamjet, por edhe për të pirë çaj të denjë turk. Përveç kësaj, ata kanë çajra me shije frutash, të cilët ia vlen t’i provoni gjithashtu.

Të fundit nga rubrika