Vendet që ia vlen të vizitoni në anën aziatike të Stambollit

Stambolli, qyteti i vendosur midis Lindjes dhe Perëndimit, kalon ngushticën e Bosforit që e ndan atë gjeografikisht. Të gjithë tashmë e din se Stambolli është qyteti që nuk fle kurrë

Me zonat historike dhe tregtare në anën evropiane, shumë harrojnë se është gjysma aziatike. Për më tepër, është gjithashtu shumë më i vogël kur krahasohet me rrethet evropiane që shtrihet shumë më tej. Megjithatë, ajo është e mbushur plot me restorante të shkëlqyera, një shëtitore bregdetare që mund të ecësh, tregje të mëdha lagjesh në lagjen kryesore Kadiköy.

Eksploroni secilën nga lagjet e Kadiköy për të zbuluar disa xhevahire lokale. Shumë banorë nga pjesë të tjera të Stambollit vijnë në këtë lagje për vendet e tij të njohura për të blerë, për të ngrënë dhe për të festuar.

Kaloni kohë në Moda

Pirja e çajit ose shijimi i një kafeje turke në Moda është një mënyrë e shkëlqyer për të kaluar një ditë larg! Vendi i duhur për ta bërë këtë është Kopshti i Çajit Moda me një pamje të mrekullueshme. Është e pëlqyer nga vendasit dhe turistët.

Fundjavat janë veçanërisht të zëna me njerëzit që shijojnë jashtë. Ju mund të hani një mëngjes të mrekullueshëm turk në një nga shumë pikat e shkëlqyera të mëngjesit si Naan Bakeshop dhe Moda Van Kahvaltı. Më vonë, bëni një shëtitje të këndshme në Moda Pier që del në det. Mund të shkoni në dyqanin jashtëzakonisht të njohur të çokollatës dhe Asuman. Të dy dyqanet janë të shkëlqyera për një takim romantik. Duket se zgjedhjet në Moda janë të pafundme.

Hipni në tramvaj Nostalgjik

Ka dy tramvaje nostalgjike në Stamboll dhe njëri ndodhet në Kadıköy. Ajo rrotullohet dhe ju çon në Moda. Nëse është hera juaj e parë në Stamboll, atëherë është diçka që duhet ta përjetoni. Itinerari është i ndryshëm nga tramvaji Istiklal-Taksim pasi ajo është vetëm një vijë e gjatë e drejtë. Këtu mund të shihni zonën e zënë në qendër të qytetit dhe më pas të ngjiteni në statujën e famshme të Demit.

Më tej në rrugë, do të shihni disa arkitekturë të shkëlqyer dhe vende fetare adhurimi. Kafenetë e vogla janë hapur në nivelin e rrugëve të ndërtesave të vjetra. Pini një kafe të mrekullueshme këtu me disa ëmbëlsira të këndshme skandinave. Përsëri në tramvaj, do të ktheheni drejt detit në Moda Park. Një udhëtim tatëpjetë drejt zonës së portit/metrosë do t’ju sjellë drejt pazarit kryesor.

Shijoni kuzhinën

Në zonën kryesore të Kadıköy, ka vende të pafundme ushqimi dhe pijesh për t’u zbuluar. Disa janë institucione të themeluara, ndërsa të tjerat kanë fituar popullaritet në vitet e fundit.

I vendosur pranë xhamisë Osmanağa, tregu kryesor lokal me siguri do t’ju joshë me peshkun, frutat dhe perimet e freskëta. Tregtarët priren të ftojnë turistët duke shijuar specialitete vendase si turshi, ullinj, djathë dhe mjaltë. Ka një listë të pafund të objekteve ushqimore dhe pijesh në zonë. Mes tyre janë Aida, Hayalperest, Borsam Taşfırın, Basta! Ushqimi i rrugës dhe Shtëpia e Verës së Viktor Levi.

Shopping në Avenue Bağdat

Një rrugë e gjatë me shumë opsione që shtrihet nga zona Söğütlü Çeşme deri në Maltepe, rruga Bağdat është rreth 15 kilometra e gjatë.

Sidoqoftë, zona kryesore e blerjeve është një drejtim. Kjo pjesë me pemë është e shkëlqyeshme për blerje në markat ndërkombëtare dhe vendase. Në mes, ju mund të pushoni këmbët tuaja në bare, restorante dhe kafene të shkëlqyera.

Përndryshe, mund të shkoni në zonën bregdetare e cila është e mrekullueshme për një vrapim ose një shëtitje të qetë. Nga supermarketi Migros që shkon në veri, mund të provoni disa pije në rrugën Caddebostan me kalldrëm, që është rruga e Barit të kësaj zone.

Eksploroni vendet historike në Üsküdar

Zona Üsküdar ka një përqendrim të madh të rezidencave historike perandorake si Pallati Beylerbeyi dhe objekteve fetare si xhamia e sapondërtuar Çamlıca.

Në port, mund të shihni xhaminë spektakolare të kompleksit të Xhamisë Mihrimah nga arkitekti perandorak Mimar Sinan. Brenda është zbukuruar bukur me modele shumëngjyrëshe me dritare me njolla të spikatura kudo.

Xhamitë e vjetra dhe ato krejtësisht të reja janë shumë të zakonshme në këtë zonë. Një tjetër kompleks xhamie është Xhamia Yeni Valide dhe rezidenca e Şemsi Ahmet Pashës disa minuta larg. Të dy janë shembuj të shkëlqyer të arkitekturës klasike osmane. Më vonë, eksploroni kafenenë/bibliotekën osmane të sapondërtuar Nevmekan. Është ndërtuar nga qeveria turke dhe ia vlen të vizitohet.

Kiz Kulesi

Një pikë referimi e njohur e Stambollit e dukshme nga deti është Kiz Kulesi. E vendosur në një ishull të vogël në Bosfor, është e lehtë ta dallosh ndërsa kaloni nëpër qytet me traget. Emri i tij misterioz lidhet me mjaft legjenda.

Sot, është një atraksion i rëndësishëm turistik në Stamboll me një muze të vogël dhe restorant në katin e fundit. Mund të jetë një opsion romantik për darkë. Merrni një varkë nga bregdeti Üsküdar dhe përpiquni të shkoni përpara se të perëndojë dielli. Natën, kulla është e ndriçuar me shkëlqim dhe është një mjedis i mrekullueshëm për perëndimin e diellit në Bosfor. Ju mund të shihni Xhaminë Sulltanahmet dhe Kullën Galata në distancë. Më vonë, përsëri në Üsküdar, kapni një vend në shëtitoren buzë detit, ku mund të pini çaj dhe të shijoni pamjen panoramike të këtij vendi të bukur.

Të fundit nga rubrika