Vendi i ëndrrave, Dubai

Dëshironi të vizitoni një vend fantastik dhe ku është lehtë të keni ndjenjën e turistit? Apo keni ëndërruar të vizitoni gjithmonë Arabinë? Atëherë është koha që të mendoni për të vizituar Dubain

Dubai

Dubai është sinonim dhe atraksionit. Pavarësisht çka mund t’iu interesojë, ju do të gjeni veten tuaj diçka në Dubai.

Dubai është destinacion perfekt, sidomos në kohën kur në vend është dimër. Në janar dhe në shkurt, kjo ndjesi bëhet edhe më e mrekullueshme. Vendi edhe pse është islamik, ka një stil ndërkombëtar ndërkombëtar. Njerëz nga gjithë globi kanë prona ose banojnë në Dubai.

Nga kultura, sporti, aventurat pa fund e deri te lukset që kanë hotelet, në Dubai keni dhe mund të bëni shumëçka.

Max Travel dhe Portali Dukagjini sjellin udhëzime më të përsosura për ju të lartë 10 më shumë që PATJETËR duhet t’i bëni udhëtimit tuaj në qytetin e dritave, që nuk flet, që ju bën të jetoni ëndrrat në çdo çast.

1.Burj Khalifa

Ndërtesa ikonë e Dubait është Burj Khalifa, që është e gjatë 829.8 metra dhe është ndërtesa më e madhe në botë e famshmja që nxit më shumë interes në Dubai.

Për shumë vizitorë, një udhëtim në hapësirën e vëzhgimit në katin e 124 është e pashmangshme gjatë qëndrimit në qytet.

Pamjet e qytetit nga perspektiva e zogut janë thjesht mahnitëse. Hapësira e vëzhgimit të një deklarate multimediale ashtu sikurse edhe në Burj Khalifa, para se një ashensor i shpejtësisë së lartë t’iu dërgojë si në ëndërr në katin e fundit për të parë pamje të cilat vetëm keni t’i imagjinoni – në njërën anë. oqeanin e pafundmë plot madhështi, e në anën tjetër qytetit mbreslënës.

Burj Khalifa

2. Eksploroni Dubai Mall

Dubai Mall është një nga qendrat tregtare më të mëdha në botë dhe ofron një lojë të gjerë dyqanesh, restorantesh dhe argëtimi.

Një blerje e blerjeve në Dubai që nuk duhet humbur.

Do të ishte një ide e mirë për të shijuar një darkë pranë shatërvanit Dubai Mall, i cili është një vend i mrekullueshëm turistik në Dubai.

Shatërvani bën çdo orë një shfaqje drite dhe muzikore.

Dubai Mall

3. Shkoni në një safari në shkretëtirë

Dubai ndodhet në zemër të shkretëtirës dhe një safari është një përvojë e domosdoshme për turistët.

Ju mund të bëni një turne 4×4 në dunat e shkretëtirës dhe të shijoni aktivitete si kalërimi me deve, shëtitje me sandboard dhe më shumë.

4. Vizitoni shatërvanin e Dubait

Shatërvani i Dubait është sistemi më i madh i shatërvanëve me koreografi në botë dhe është një atraksion që duhet parë.

Shfaqja e dritës dhe ujit në shatërvan është e sinkronizuar me muzikën dhe është një eksperiencë e paharrueshme.

5. Vizitoni Muzeun e Dubait

Muzeu i Dubait ndodhet në Kalanë Al Fahidi, është ndërtesa më e vjetër në Dubai dhe ofron një paraqitje të shkurtër të historisë dhe kulturës së pasur të qytetit.

6. Vizitoni Palm Jumeirah

Palm Jumeirah është një ishull artificial në formën e një palme, dhe është një atraksion që duhet parë. Ishulli ofron shumë vendpushime luksoze, plazhe dhe restorante për të eksploruar.

Atlantis, The Palm një hotel legjendar në Dubai i vendosur në arkipelagun artificial në formë palme të quajtur Palm Jumeirah.

Vetë hoteli është vërtet i bukur brenda dhe jashtë, por ajo që është me të vërtetë e veçantë për këtë vend është akuariumi i brendshëm.

Quhet Akuariumi Lost Chambers dhe nëse doni të vizitoni të gjithë vendin duhet të blini një biletë. Padyshim një nga vendet më fotogjenike në Dubai.

7. Abu Dhabi City Tour

Bëni një udhëtim ditor në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Abu Dhabi dhe vizitoni Xhaminë e Madhe Sheikh Zayed, xhamia më e madhe në vend dhe një nga më të bukurat në botë.

Abu Dabi

8. Dubai Creek Harbour

Dubai Creek Harbor është një lagje mjaft e re në Dubai. Shanset janë që do të hasni ende shumë kantiere të reja ndërtimi, por një pjesë e madhe e zonës tashmë është përfunduar dhe mund të vizitohet lirisht.

Dubai Creek Harbor do të jetë shtëpia e Dubai Creek Tower, e cila është planifikuar të jetë ndërtesa më e lartë në botë.

9. Vizitoni Ski Dubai

Ski Dubai është një vendpushim shtëpie skish i vendosur në Mall of the Emirates, është një vend i përsosur për t’i shpëtuar vapës dhe për të shijuar disa aktivitete dimërore si ski, snowboarding dhe më shumë.

Po, nuk do të bëni ski jashtë, por brenda! Pavarësisht nëse jeni një skiator profesionist, snowboarder ose thjesht ju pëlqen të argëtoheni, ky vendpushim skish është për çdo lloj entuziastësh të sportit! Me një mal 85 m të lartë dhe 5 shpate me gjatësi 400 m, padyshim që do të shijoni këtë aktivitet unik në qytet!

10. Dubai Miracle Garden (Kopshti Mrekulli i Dubait)

Kopshti Mrekulli i Dubait është një kopsht lulesh që zë më shumë se 72,000 metra katrorë. Është kopshti më i madh i luleve në botë me më shumë se 50 milionë lloje lulesh!

Kopshti është i ndarë nga seksione të tilla si Liqeni ose një Avenue Disney me një kështjellë me lule dhe madje edhe një Mickey Mouse gjigant! Sigurohuni që të merrni kamerën me vete!

11. Global Village (Fshati Global)

Fshati Global është atraksioni kryesor sezonal i Dubait dhe nuk keni nevojë për një hyrje për të parë atraksionet e pafundme dhe atmosferën e tij si karnaval i kësaj parku multikulturor.

  • Shih monumentet kryesore me famë botërore
  • Shikoni tezgat e ushqimit në rrugën Kiosk
  • Vizitoni Karnavalin e Fshatit Global (Global Village
  • Shikoni një nga shumë shatërvanët që kërcejnëDubai është një qytet që ka diçka për të gjithë, nga pazaret luksoze jeta e natës deri te bukuria dhe kultura e pasur. Këto 10 ofrojnë një shije do t’ju japin asaj që qyteti ka për të bërë dhe do të bëjë udhëtimin tuaj në Dubai të paharrueshëm.

 

Të fundit nga rubrika