Vendimi i GjND-së për Pavarësinë, Kurti: I dha vulë përfundimtare asaj që e dinin gjithë kohën mbështetësit e drejtësisë

"Në këtë ditë të vitit 2010, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë - Gjykata më e lartë e OKB-së - vendosi që shpallja e pavarësisë së Kosovës ishte në përputhje me të drejtën ndërkombëtare"

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një postimi në Twitter ka kujtuar vendimin e Gjykatës Ndërkombëtarë të Drejtësitë më 22 korrik të vitit 2010, ku u vendos që shpallja e Pavarësisë së Kosovës ishte në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.

Kështu, sipas Kurit, GjND-ja me këtë vendim i dha vulë përfundimtare asaj që mbështetësit e të drejtave të njeriut dhe drejtësisë e dinin gjatë gjithë kohës.

“Në këtë ditë të vitit 2010, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë – Gjykata më e lartë e OKB-së – vendosi që shpallja e pavarësisë së Kosovës ishte në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, duke i dhënë një vulë përfundimtare asaj që ata që mbështesin të drejtat e njeriut dhe drejtësinë e dinin gjatë gjithë kohës”, ka shkruar Kurti në Twitter.

 

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika