Vendimi i gjykatës ç’blindon zyrat e PD-së

Gjykata e Tiranës ka marrë vendim për ta njohur statutin e ndryshuar të Kuvendit të 11 dhjetorit.

Ndërsa ky Kuvend ishte thirrur nga Sali Berisha, pas këtij kuvendi, zyrat e PD-së u blinduan nga ish-kryetari Lulzim Basha pasi nuk e konsideronte vendimin e partisë që e udhëheq ky i fundit.

Gjatë ditës së diele, janë parë punëtorët fizikë duke larguar pjesë të dyerve të blinduara në hapësirat e PD-së.

Flamur Noka, nga komisioni për rithemelin PD-së, para disa ditësh ishte në vizitë te selia qendrore e partisë dhe lajmëroi “ç’blindimin” e objektit.

Kjo e “ç’blindimit”, ka qenë edhe ndër kauzat kryesore të Berishës, pas fitores që ai arriti në Gjykatën e Tiranës sa i përket statutit të tij të partisë. Po ashtu, Berisha vërtetoi në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit, se brenda PD-së, ai ka fraksionin mbështetës më të madh.

Politika e djathtë shqiptare që një kohë të gjatë është duke bërë thirrje për bashkimin e demokratëve në një çati.

Edhe gjatë mbledhjes së Kryesisë së Partisë Demokratike më 23 mars, kanë qenë dy deputetët demokratë Helidon Bushati dhe Ervin Salianji, të cilët kanë kërkuar heqjen e “dyerve të blinduara”.

Bushati është shprehur se heqja e tyre do të ishte hapi i parë “drejt bashkimit të partisë”.

Ndërsa, Salianji e konsideronte një veprim simbolik, ku përmes saj tregohej “hapja e partisë”.

“Jemi këtu për të mirën e PD-së. Bashkimi është kryefjala e retorikes dhe e vlerësimit tonë politik”, do të shprehej fillimisht Bushati.

Sipas tij, vetëm të bashkuar mund të jenë konkurrues në zgjedhjet e ardhshme, duke cilësuar se “lokalet janë më të afërta”.

Sakaq, Salianji do të deklaronte se dyert e hekurit “ta shpifin” dhe as nuk preken me dorë. Për këtë arsye duheshin hequr.

Partia Demokratik ka nisur  me kuvendin zgjedhor për të parin e saj.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika