Vendoset gurthemeli i dy klinikave në QKUK, vlera e tyre mbi 4 milionë euro

Ministri i dikasterit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se është vendosur gurthemeli i dy klinikave të reja në QKUK dhe vlera e tyre është mbi 4 milionë euro

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka njoftuar se gjatë ditës së sotme është vendosur gurthemeli për klinikat e reja të hematoonkologjisë dhe të nefrologjisë.

Ministri ka njoftuar se projekti ka vlerën mbi 4 milionë euro dhe se i njëjti do të krijojë hapësira dhe standarde moderne për pacientët.

“Sipërfaqe prej 3760 m², me këtë investim sigurojmë më shumë cilësi e më shumë shërbime. Së shpejti për herë të parë do të jipet shërbimi i Plazmafererzes dhe po angazhohemi që të ofrohet edhe biopsia e veshkës”, ka shkruar Vitia.

Vitia ka bërë të ditur se në klinikën e re do të bëhet transplantimi autolog i palcës kockore te leukemitë akute, gjë që sipas tij, nuk është bërë deri më tani, ku për shkak të kushteve pacientët janë derguar jashtë vendit për trajtim.

“Kemi nisur nga aty ku ka nevojë më së shumti, po vazhdon transformimi klinikë për klinikë”, ka përfunduar ai.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika