Verifikimi i detajuar i ambasadorëve vlerësohet i domosdoshëm

Një stuhi shkarkimesh të diplomatëve e ndërmori Ministria e Punëve të Jashtme kohë më parë. Shumica nga të shkarkuarit nga misionet diplomatike të Kosovës u zëvendësuan me diplomatë të rinj. Por një nga të emëruarit e Qeverisë Kurti, ka kthyer vëmendjen tek një proces shumë i rëndësishëm

MPJD

Bëhet fjalë për Martin Berishajn që përfaqëson Kosovën në Kroaci, i cili dyshohet të jetë përfshirë në një skandal financiar para zgjedhjeve në Slloveni.

Kur kjo ndodhi, në vëmendje është kthyer procesi i verifikimit të diplomatëve.

Ambasador politik si ky i fundit para se të pranojnë detyrën duhet t’i nënshtrohen llupës së Agjencisë Kosovare të Inteligjencës. Janë disa pjesë që paracaktojnë kriteret në Ligjin për Klasifikimin e Informacioneve dhe Verifikimin e Sigurisë. Përpos të dhënave për përgatitjen intelektuale dhe aktivitetet politike, kërkohen edhe informacione mbi gjendjen aktuale financiare, përfshirë borxhet dhe obligimet tjera.

Për këtë çështje ka komentuar edhe ish-ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Nait Hasani. Ai e vlerëson si të domosdoshëm procesin e verifikimit për diplomatët që përfaqësojnë Republikën e Kosovës.

“Ata duhet ta kenë një verifikim nga propozuesi, kush është, përgatitja profesionale, dinjiteti, background-i i tij politik ose shoqëror për ta mbrojtur ose përfaqësuar shtetin në shtetin pritës”, ka deklaruar për RTV Dukagjini ish-ambasadori Hasani.

Raste si ky i fundit për dyshimet mbi ambasadorin në Kroaci, sipas profesorit Përparim Gruda kanë ndikim edhe në rrugën e Kosovës drejt organizatave ndërkombëtare.

“Kjo do të ketë implikime të jashtëzakonshme për pretendimet tona për anëtarësim në organizata ndërkombëtare. Sidomos në organizatat e sigurisë siç janë INTERPOL-i dhe EUROPOL-i sepse kjo është çështje e sigurisë në rend të parë”, deklaron Gruda.

Për një shtet si Kosova, sipas  Grudës është shumë e dëmshme të ketë raportime për përfshirje të ambasadorëve në veprimtari ilegale.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika