Vërshimet në Kosovë, FSK punoi tërë natën në shërbim të qytetarëve

FSK ka bërë të ditur se ka punuar tërë natën për t’u dalë në ndihmë qytetarëve të Kosovës, të cilët janë prekur nga vërshimet

FSK-ja duke i ndihmuar qytetarëve

Mbrëmja e së enjtes ishte shumë e rëndë për disa nga qytetet dhe fshatrat e Kosovës.

Si pasojë e vërshimeve të vazhdueshme të shkaktuara nga shiu, komunat si ajo e Mitrovicës, Klinës, Istogut e Skënderajt, u përballën me përmbytje nga uji.

Shumë qytetarë u evakuuan në zona të sigurta, dhe për fat të mirë me ndihmën edhe të ekipeve emergjente nuk pati viktima në njerëz.

Në një njoftim të Forcës së Sigurisë së Kosovës, bëhet e ditur se kanë punuar tërë natën për ta menaxhuar situatën dhe për t’u dalë në ndihmë qytetarëve në zonat e prekura nga vërshimet.

“Forca e Sigurisë së Kosovës me ekipet e saj të Kërkim Shpëtimit në ujëra, pas situatës së rënduar të përmbytjeve në vendin tonë, ka ngritur gatishmërinë  operacionale, duke marrë pjesë në operacionet e shpëtimit të jetëve të qytetarëve në zonat e prekura Skenderaj, Istog, Klinë dhe Mitrovicë”, thuhet në njoftimin e tyre.

Pasojat materiale deri më tani janë të konsiderueshme, kurse reshjet e shiut kanë vazhduar edhe të premten në disa vende.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

Të fundit nga rubrika