Vërshimet në Mitrovicë, Hamza: Ditëve në vijim presim që të kemi mbështetje edhe më të mëdha

Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza, ka thënë se gjatë ditëve në vijim presin që të kenë mbështetje edhe më të mëdha për t'u përballur me vërshimet në këtë zonë, të cilat shkaktuan dëme të mëdha

Vërshimet në Mitrovicë

Komuna e Mitrovicës ka njoftuar se Bordi i Drejtorëve ka diskutuar për situatën aktuale të vërshimeve.

Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza ka thënë se Mitrovica është përballur me vërshimin e tre lumenjve të cilët kanë dalë nga shtrati dhe kanë shkaktuar dëme të jashtëzakonshme, shifra e të cilave arrin miliona euro.

“Fatmirësisht nuk kemi pasur viktima, të gjitha familjet që kanë pasur nevojë për strehim janë strehuar, kanë përkujdesje e mbikëqyrje nga komuna. Po ashtu kanë shujta ditore dhe gjëra elementare për jetesë”, ka thënë kryetari Hamza.

Mbahet mbledhja e Bordit të Drejtorëve në Komunën e Mitrovicës

“Kryetari z. Hamza ka thënë se njerëz të vullnetit të mirë, donatorë dhe organizata bamirëse janë duke ndihmuar komunën me ndihma të konsiderueshme dhe ditët në vijim presim që të kemi mbështetje edhe më të mëdha”.

Mes të tjerash, në njoftimin e Komunës së Mitrovicës thuhet se kjo komunë do të qëndrojë pranë qytetarëve që janë prekur nga vërshimet, në mënyrë që ta tejkalojnë situatën me të cilën janë duke u ballafaquar dhe të rindërtojnë pronat private e ato publike.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika