Vërshimet prekin edhe disa fshatra të Prishtinës

Pos Skenderajt, Klinës e Mitrovicës nga reshjet e mëdha të shiut janë vërshuar edhe disa fshatra të Prishtinës. Bëhet fjalë për Barilevën dhe Vërbocin, ku ka dalë nga shtrati lumi Llap

Vendi ku ishin mbjellur perimet nuk duket. Përveç komunave në veri e perëndim të vendit, reshjet, kanë shkaktuar dëme edhe në komuna të tjera.

Niveli i ngritur i ujit nga lumi Llap në fshatra të Prishtinës ka bllokuar banorët.

“Shtëpitë e Vërbocit të Barilevës janë bllokuar në anën tjetër të rrugës, pasi që rruga kryesore është bllokuar nga vërshimet të shkaktuara nga reshjet e mëdha të shiut”.

Ata të cilët jetojnë në këto shtëpi e kanë të pamundur të kalojnë në anën tjetër, por për urgjenca po përdorët një rrugë alternative malore.

Në ndërkohë, gjendje më e qetë është më poshtë, në Barilevë të Prishtinës. Aty niveli i ujit është më i ngritur se zakonisht por dëme në ekonomi familjare nuk ka bërë.

Bekim Qullaku, qytetar ka thënë se “Është ngritur uji por vërshime nuk ka pasur akoma, sot është t’u shku qetë. Në fshatin Barilevë akoma s’ka lajmëru kërkush, skom ni hala e çka bohet ma vonë nuk e di”.

E qytetari tjetër bëri me dije që reshjet e shiut nuk ishin ndalur për tri ditë.

Emin Rapica, qytetar ka thënë se “Qatje janë do shpija ma të ulëta, knej është fabrika e betonit, mundet me ndiku diçka por momentalisht po duket që niveli ka ra e tash nëse nuk ka ma të reshura të shiut po besoj që qetësohet”.

Vërshimet ishin lajmëruar paraprakisht nga Instituti Hidrometerologjik në disa rajone të vendit.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika