Verstappen kryeson mëngjesin e parë të testimit parasezonal në Bahrein

Foto: Formula1

Max Verstappen dhe Red Bull vazhduan aty ku e lanë vitin e kaluar, duke vendosur ritmin në mëngjesin e hapjes së testeve parasezonale në Qarkun Ndërkombëtar të Bahreinit.

Sipas 12 muajve më parë në shkretëtirën Sakhir, secila prej tre ditëve do të ndahet në dy sesione, ku e para do të zhvillohet nga ora 1000 deri në 1400 me orën lokale dhe e dyta nga 1500 deri në 1900. George Russell ishte shoferi i parë që doli në pistë menjëherë pasi drita jeshile u ndez në fund të pistës, duke nisur një gamë të gjerë, ndërsa ekipet përpiqen të mësojnë sa më shumë që të jetë e mundur për makinat e tyre të reja.

Me kalimin e mëngjesit, kampioni në fuqi i botës Verstappen zbriti në një kohë prej 1m 32.548 s, pavarësisht momenteve në kthesën 5 dhe kthesën 8, ndërsa gjithashtu kaloi një distancë gare me gomat më të forta të Pirelli.

Charles Leclerc u rendit në vendin e dytë për Ferrarin, rreth shtatë të dhjetat larg Verstappen, me Fernando Alonso pak më shumë se një të dhjetën më mbrapa me Aston Martinin e tij.

McLaren dhe Oscar Piastri ishin më pas në vendin e katërt, i ndjekur nga Yuki Tsunoda i RB, i cili vrapoi paksa gjerësisht në kthesën 4 në një nga vrapimet e tij, ndërsa Russell i lartpërmendur përfundoi gjashtë pozicionet e para.

Kjo ndodhi pavarësisht se britaniku kaloi një pjesë të madhe në garazh, ndërsa Mercedes bëri ndryshimet e veturës, duke u ulur në vendin e nëntë deri në minutat e fundit kur ai uzurpoi Valtteri Bottas të Kick Sauber dhe Alex Albon të Williams.

Albon dhe Esteban Ocon gjithashtu patën momente gjatë rrugës për në vendin e tetë dhe të nëntë, respektivisht, Williams doli jashtë pistës në kthesën 10 dhe Ocon duke ikur nga një udhëtim përmes zhavorrit në dalje të Kthesës 4.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika