Verstappen mposht Leclerc dhe Sainz në pole position në kualifikimet e GP japoneze

Verstappen kryesoi pas gjirove fillestare të Q3 me një kohë e cila shënoi fitoren ndaj çiftit të Ferrarit

Piloti i Red Bull, Max Verstappen ka rrëmbyer pole-pozitën për Çmimin e Madh të Japonisë, duke rritur shanset e tij për të përfunduar titullin e botës 2022. Ai mposhti çiftin e Ferrarit, Charles Leclerc dhe Carlos Sainz në kualifikime.

Verstappen kryesoi pas gjirove fillestare të Q3 dhe koha e tij fillestare prej 1m 29.304s ishte mjaft e shpejtë për të vulosur vendin e parë. Holandezi përfundoi 0.010s larg Leclerc dhe 0.057s më shumë se Sainz, ndërsa shoku i skuadrës Sergio Perez plotësoi katërshen e parë.

Pas tij, në vend të pestë gjendet Ocon dhe pas tij, Hamilton, Alonso, Russell, Vettel dhe të tjerët.

Sebastian Vettel kaloi në Q3 për herë të parë që nga Çmimi i Madh i Azerbajxhanit të qershorit në rrugën drejt P9, me Norris që plotësoi 10 pozicionet e para në rrjet pas garës së tij të ngushtë me Verstappen.

Daniel Ricciardo u zvogëlua në vendin e 11-të dhe një dalje në Q2 pas përmirësimit të Vettel-it, me Alfa Romeos të Valtteri Bottas dhe Zhou Guanyu që rrethuan të preferuarin vendas, Yuki Tsunoda në vendin e 12-të dhe 14-të.

Alex Albon ishte piloti më i shpejtë i Williams në pozitën e 16-të, duke humbur për pak një vend në Q2, ndërsa Pierre Gasly pësoi një dalje zhgënjyese Q1 në AlphaTauri tjetër pasi hasi probleme me frenat gjatë fazës së hapjes. Ai zuri vendin e 17-të.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika